KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Krajowa Sieć Kardiologiczna. Ruszył pilotaż na Mazowszu. "Śląsk też chce i jest już gotowy"

WOJCIECH KUTA • Źródło: Rynek Zdrowia

Krajowa Sieć Kardiologiczna. Ruszył pilotaż na Mazowszu. "Śląsk też chce i jest już gotowy"
Krajowa Sieć Kardiologiczna ruszy też na Śląsku? Na zdj.: Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu FOT. PAP/Andrzej Grygiel

Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej na Mazowszu miał pierwotnie ruszyć 1 września br. Ostatecznie wystartował 25 listopada. Obejmuje ponad 140 placówek i 17 tys. pacjentów. Czy drugim regionem, w którym zostanie wdrożona KSK, będzie Śląsk?

Dodano: 13 grudnia 2021, 13:44 Aktualizacja: 13 grudnia 2021, 14:20
 • Krajowa Sieć Kardiologiczna jest złożona, gdyż obejmuje współpracę lekarzy rodzinnych z placówkami ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i szpitalami - mówi kardiolog, prof. Oskar Kowalski ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
 • Dodaje: - Ta złożoność powodowała, że dość trudno było wdrożyć pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej.
 • Szanując to, że jako pierwsze do pilotażu KSK zostało włączone Mazowsze, chciałbym zauważyć, że również woj. śląskie jest już gotowe na wejście do tej sieci. Prowadzimy rozmowy na ten temat z różnymi ośrodkami w regionie - powiedział nam prof. Kowalski

"Pacjenci potrzebują bardzo dobrej opieki kardiologicznej w całym kraju"

Rynek Zdrowia: - Z pewnym opóźnieniem, ale pod koniec listopada wreszcie ruszył w woj. mazowieckim pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej*. Jakie cele powinien realizować program KSK?

Dr hab. Oskar Kowalski, profesor SUM, kardiolog, prorektor ds. kształcenia podyplomowego i ustawicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: - Oczywiście z wielu powodów polscy pacjenci potrzebują bardzo dobrej opieki kardiologicznej w całym kraju. Krajowa Sieć Kardiologiczna jest jednym z pomysłów na sprawne organizowanie tej opieki. Niestety, wciąż fatalne żniwo zbiera pandemia COVID-19, a wielu pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi dociera do szpital zbyt późno. W czasie pandemii zmniejszyła się też - ze względu na ograniczony dostęp do planowych zabiegów - liczba leczonych arytmii serca.

To wszystko skutkuje w Polsce nadumieralnością na choroby kardiologiczne. Prblem dotyczy wielu regionów, także województwa śląskiego. Z drugiej strony Śląsk pod względem poziomu opieki nad pacjentami z zawałem serca, w tym w ramach programu KOS-Zawał (kompleksowej opieki nad pacjentami po zawale serca) jest absolutnym krajowym liderem.

Krajowa Sieć Kardiologiczna (KSK) ma przede wszystkim ułatwić dostęp pacjentów z chorobami serca do kardiologa oraz do nowoczesnej terapii. Jeżeli KSK będziemy traktowali jako zmianę w organizacji oraz zasadach finansowania systemu (świadczenia objęte pilotażem KSK nie są limitowane - przyp. red. ) to taka sieć ma sens.

KSK jest oczywiście bardzo złożona, gdyż, między innymi obejmuje współpracę lekarzy rodzinnych z placówkami ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i szpitalami. Ta złożoność powodowała, że dość trudno było wdrożyć pilotaż tego rozwiązania. Szanując to, że jako pierwsze do pilotażu KSK zostało włączone Mazowsze, chciałbym zauważyć, że również woj. śląskie jest już gotowe na wejście do te sieci. Są prowadzone rozmowy na ten temat z różnymi ośrodkami w regionie.

Chcielibyśmy, by Śląsk stał się drugim miejscem wdrożenia KSK. Wysoka efektywność opieki nad pacjentami w woj. śląskim w ramach programu KOS-Zawał oraz bardzo dobra współpraca między ośrodkami kardiologicznymi różnych poziomów dowodzą, że Ślaskie spełnia warunki włączenia do KSK.

Czytaj też:

Krajowa Sieć Kardiologiczna. Pilotaż KSK miał ruszyć we wrześniu

Pandemia i "dług kardiologiczny" zabija Polaków z niewydolnością serca

RZ: - Krajowa Sieć Kardiologiczna w istotnej mierze jest dedykowana chorym z niewydolnością serca, z którą zmaga się już ok. 1,3 mln mieszkańców Polski. Niestety, ogłoszony w 2018 r. program koordynowanej opieki nad osobami z niewydolnością serca (KONS) do dziś nie został wdrożony. Dziś mówi się, że był zbyt skomplikowany i złożony. Podobnie jak KSK.

OK: - Ubolewamy nad tym, że KONS nie został w wprowadzony. Pamiętajmy, że to właśnie pacjenci z niewydolnością serca są w Polsce najbardzej zagrożeni skróceniem czasu życia. Jest niewiele chorób nowotworowych skracających długość życia człowieka w takim stopniu jak ciężka, zaawansowana niewydolność serca.

Wdrożenie programu KONS stałoby się kamieniem milowym, jeśli chodzi o organizację opieki nad pacjentami z niewydolnością serca w naszym kraju. Rzeczywiście, program KONS jest złożony. Natomiast musimy zdawać sobie sprawę, że dla tak złożonego problemu zdrowotnego, jaki stanowi niewydolność serca - której zazwyczaj towarzyszy wiele chorób. współistniejących - nie ma prostych rozwiązań.

Dlatego myślę, że wcześniej czy później będziemy musieli zmierzyć się z wdrożeniem tak nowoczesnego, ale też niełatwego w realizacji programu, jakim jest KONS. Bez takiego projektu - spajającego wiele elementów interdyscyplinarnego podejścia do niewydolności serca - bardzo trudno będzie zapewnić skuteczną opiekę tej grupie chorych.

RZ: - Jednym z głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia jest nadwaga i otyłość. Od wielu miesięcy wskazuje Pan na konieczność prowadzenia w naszym kraju polityku żywieniowej.

OK: - Problem otyłości w Polsce zaczyna się w wieku dziecięcym. Badania prowadzone przez studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego jednoznacznie potwierdzają, że w naszym kraju mamy już do czyniena z epidemią otyłości, także wśród najmłodszych.

Z reguły jest to otyłość rodzinna, dlatego potrzebna jest polityka żywieniowa państwa skierowana do wszystkich grup wiekowych. Mówimy de facto o przyszłości zdrowia Polaków, gdyż doskonale wiemy, że otyłość jest czynnikiem ryzyka wielu chorób - w tym sercowo-naczyniowych - inwalidztwa, jest jest też jedną z poważnych przyczyn skracania długości życia.

Dlatego tak istotne jest wprowadzanie polityki żywieniowej już na poziomie szkoły podstawowej. Nie chodzi jednak wyłącznie o to, co jest dostępne w szkolnym sklepiku, ale o odpowiednie zajęcia dla uczniów, skutecznie wyjaśniające i przekonujące, że „jedzenie niezdrowego jest niedobre”. Jeżeli tej edukacji nie zaczniemy od dzieci, to z czasem będziemy mieli coraz więcej chorych otyłych dorosłych. Sytuacja pod tym względem już dziś jest skrajnie alarmująca, dlatego wdrożenie polityki żywieniowej stanowi bardzo pilne wyzwanie.

Krajowa Sieć Kardiologiczna na Mazowszu. 140 ośrodków, 17 tys. pacjentów

* Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK), miał ruszyć 1 września w woj. mazowieckim. Ostatecznie wystartował 25 listopada. Program obejmuje na razie 17 tys. mieszkańców Mazowsza. Koordynatorem pilotażu KSK jest Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie. Obejmuje leczenie szpitalne, a także świadczenia w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz podstawowej opieki zdrowotnej. Na realizację pilotażu, zaplanowanego na 18 miesięcy, NFZ przeznaczy 35,6 mln zł.

Diagnostyka i leczenie pacjentów w ramach pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej dotyczyć będzie nielimitowanych świadczeń w czterech grupach rozpoznań:

 • Niewydolności serca
 • Nadciśnienia tętniczego
 • Zaburzeń rytmu serca
 • Wad zastawkowych

Jak podaje na swojej stronie Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie, do programu pilotażowego zostało włączonych ponad 140 ośrodków z woj. mazowieckiego, w tym:

 • 91 placówek podstawowej opieki zdrowotnej
 • 42 poradni kardiologicznych lub oddziałów szpitalnych o profilu kardiologicznym, stanowiących ośrodki współpracujące poziomu I
 • 18 poradni kardiologicznych oraz oddziałów szpitalnych o profilu kardiologicznym, tworzących ośrodki współpracujące poziomu II.

Czytaj też:

Prof. Małgorzata Lelonek: flozyny zmieniły spojrzenie na niewydolność serca. To przełom w terapii

Otyłość. Rusza pilotaż leczenia otyłości olbrzymiej KOS-BAR. Przypominamy zasady. LISTA

_______

Rozmowa z prof. Oskarem Kowalskim została zarejestrowana 30 listopada br., podczas spotkania Rady Programowej VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC), który odbędzie się w dniach 3-4 marca 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Dzięki transmisjom online, kongresowe debaty, wykłady i prezentacje dostępne będą zarówno na stronie internetowej wydarzenia hccongress.pl, jak i portalach Grupy PTWP, m.in.: rynekzdrowia.pl.

Podczas VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych tradycyjnie już nie zabraknie wydarzeń towarzyszących. Poznamy laureatów:

 • V Konkursu Zdrowy Samorząd
 • IV Konkursu Start-Up-Med
 • Piątej edycji Nagrody Animus Fortis (Mężny Duch)

Trwają prace nad finalnym programem VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Wstępny zakres tematyczny HCC 2022 jest dostępna na stronie hccongress.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  POLECAMY W PORTALU