Koronawirus. 9 grudnia. Kraska ujawnił nowe dane o zakażenia i zgonach

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Polskie Radio Program 109 grudnia 2021 07:19

Koronawirus. 9 grudnia. Nowe dane o zakażeniach i zgonach zdradził wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. To znów tragiczna statystyka: zmarły 562 osoby.

Koronawirus w Polsce. Oddział covidowy w szpitali w Bochni Fot. Omar Marques / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM Dostawca: PAP/Abaca
  • Koronawirus. 9 grudnia. Nowe dane o zakażeniach i zgonach zdradził dzisiaj wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w programie "Sygnały dnia"
  • - Mamy 27 458 nowych przypadków zakażenia, to około 100 przypadków więcej niż tydzień temu - mówił wiceminister zdrowia
  • Jak dodał zmarło 562 osoby. W szpitalach jest ponad 28 tys. pacjentów. 
  • Wczoraj mieliśmy 28 542 nowych przypadków SARS-CoV-2. Zmarły aż 592 osoby
  • W szpitalach przebywała 23 453 pacjentów z COVID-19, w tym 2026 pod respiratorami.

Sprawdź: Zwolnienie lekarskie na cenzurowanym. Od 2022 na L4 można zostać bez zasiłku chorobowego

Od 2022 składka zdrowotna po nowemu. ZUS stworzył specjalny kalkulator

Obostrzenia. Co i od kiedy wejdzie w życie? Nowe zasady i limity

Obowiązkowe testy na koronawirusa w zakładach pracy. Kraska podał szczegóły projektu

Koronawirus. 9 grudnia. Ogromna liczba zgonów

Nowe dane o zakażeniach i zgonach zdradził dzisiaj wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w programie "Sygnały dnia" Polskiego Radia. 

- Ostatnia doba jest porównywalna do ubiegłego czwartku, mamy 27 458 nowych przypadków zakażenia, to około 100 przypadków więcej niż tydzień temu. Osiągnęliśmy pewną stabilizację, ale martwi mnie że jest ona na dość dużym i wysokim poziomie- mówił wiceminister zdrowia.

Jak dodawał Kraska minionej doby zmarły 562 osoby. - To naprawdę o 562 osoby, które niepotrzebnie zmarły, dlatego ciągle mój apel, żebyśmy się szczepili - podkreślał.

 Wiceminister przyznał, że prawdopodobnie jesteśmy na szczycie czwartej fali.

- Wielu ekspertów wskazywało ten szczyt może się utrzymywać przez kilkanaście dni na takim wysokim poziomie, ale mamy już z  kilku województw sygnały, że ta liczba przypadków spada. Takimi województwami jest województwo lubelskie, podlaskie, mazowieckie, podkarpackie. Także współczynnik R, czyli współczynnik reprodukcji koronawirusa w tych województwach spadł. Widzimy, że czwarta fala hamuje, ale to jeszcze przed nami okres, kiedy niestety z tej dużej ilości zakażeń, dużo osób trafia do polskich szpitali - wyjaśniał.

Wyliczał, że obecnie ponad 23 tys. pacjentów z COVID-19 przebywa w szpitalach. W większości to chorzy - jak mówił Kraska - w stanie poważnym.

Czytaj również: Od 2022 roku rewolucja w L4. Zwolnienie lekarskie z nowego powodu

Chorobowe w "na żądanie". Płacisz 60 złotych i masz zwolnienie lekarskie. ZUS bezradny

 Szczyt czwartej fali pandemii w Polsce

Przypomnijmy: wczoraj mieliśmy 28 542 nowych przypadków SARS-CoV-2. Najwięcej z województw śląskiego (4234), mazowieckiego (4035), wielkopolskiego (3166). Tej doby wykonano  115 051 testów na koronawirusa.

Jak raportowało 8 grudnia Ministerstwa Zdrowia zmarły aż 592 osoby.  W tym 188 wyłącznie z powodu COVID-19, natomiast 404 miały choroby współistniejące. 

W szpitalach przebywała 23 453 pacjentów z COVID-19, w tym 2026 pod respiratorami.

Czytaj także: 5 tys. zł dodatku covidowego. Co z pracownikami aptek w szpitalach?

Specjalny dodatek covidowy dla zawodów niemedycznych. Dostaną po 5 tys. zł

Od przyszłego tygodnia nowe obostrzenia

Od przyszłego tygodnia zaczną obowiązywać zaostrzone restrykcje, które są odpowiedzią na szczyt czwartej fali oraz wariant omikron. 

Od 15 grudnia szykuje się radykalne zmniejszenie  limitów w restauracjach, sklepach, galeriach handlowych, kinach, teatrach, kościołach, obiektach sportowych czy hotelach. Na stałe zamknięte zostaną kluby, dyskoteki oraz miejsca do tańczenia (wyjątkiem jest 31 grudnia). Poza tym mniej osób będzie mogło korzystać z komunikacji publicznej. 

Z kolei 20 grudnia wróci również nauka zdalna. Ponadto rząd planuje umożliwić weryfikację testów na koronawirusa przez pracodawców, a także obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup. Obowiązkowe szczepienia mają zostać wprowadzone od marca, nie wiadomo natomiast od kiedy ruszy sprawdzanie testów.

Sprawdź: Obostrzenia. Co i od kiedy wejdzie w życie? Nowe zasady i limity

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum