• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Komputer lepiej niż lekarz ocenia ryzyko zgonu chorego na serce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2017 13:47

Ryzyko zgonu chorego z nadciśnieniem płucnym lepiej potrafi ocenić sztuczna inteligencja aniżeli lekarz - twierdzą na łamach czasopisma Radiology specjaliści brytyjscy.

Komputer lepiej niż lekarz ocenia ryzyko zgonu chorego na serce
Prognoza przeżycia pacjenta dokonywana jest na podstawie aktualnych, jak i wcześniejszych badań krwi oraz obrazowania mięśnia sercowego rezonansem magnetycznym. Fot. archiwum

Z prób przeprowadzonych na 256 pacjentach wynika, że na podstawie badań obrazowych oraz analizy krwi kardiolodzy potrafią w 60 proc. ocenić, czy chory z tych schorzeniem będzie jeszcze żył po upływie roku. Komputer jest w stanie tego dokonać z 80 proc. dokładnością.

Nadciśnienie płucne powoduje przerost prawej komory serca i postępującą niewydolność serca. Schorzenie u jednej trzeciej chorych w ciągu pięciu lat doprowadza do zgonu. Objawami są duszność, uczucie ciągłego zmęczenia, omdlenia i ból dławicowy.

Prognoza przeżycia pacjenta dokonywana jest na podstawie aktualnych, jak i wcześniejszych badań krwi oraz obrazowania mięśnia sercowego rezonansem magnetycznym, która analizuje 30 tys. jego punktów podczas każdego skurczu i rozkurczu. W testach wykorzystano wyniki różnych badań uzyskanych u poszczególnych pacjentów w ostatnich 8 latach.

Główny autor opracowania dr Declan O'Regan z MRC London Institute of Medical Sciences twierdzi, że komputer potrafi ocenić ryzyko zgonu chorego w najbliższych pięciu latach. Chodzi jednak nie tyle o wiarygodną prognostyką przeżycia, lecz o optymalne leczenie. Niekorzystna ocena komputera będzie powodem do zmiany terapii na bardziej skuteczną, który powoli wydłużyć życie chorego.

Brytyjscy badacze zamierzają opracować podobne systemy eksperckie, które będzie można wykorzystać u chorych z innymi chorobami serca, jak kardiomiopatia (nieprawidłowa budowa serca). Komputer ma też pomagać w ocenie, kiedy chory powinien mieć wszczepiony defibrylator, włączany w razie zagrażającej życiu arytmii serca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum