• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kolejka do endokrynologa, kardiologa, neurologa i alergologa będzie krótsza. NFZ płaci więcej

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, NFZ19 stycznia 2022 06:00

Krótsze kolejki do endokrynologa, kardiologa, neurologa i alergologa? Jeszcze w ubiegłym roku NFZ opublikował zarządzenie ws. świadczeń w AOS. Nowelizacja zakłada wyższą wycenę przy rozliczaniu pierwszych porad w poradniach specjalistycznych. Chodzi o cztery specjalności.

Kolejka do endokrynologa, kardiologa, neurologa i alergologa będzie krótsza. NFZ płaci więcej
Krótsze kolejki do lekarzy specjalistów? NFZ projektuje zmiany Fot. Shutterstock
  • W 2021 roku NFZ opublikował zarządzenie zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
  • Nowelizacja zakłada wyższą wycenę  przy rozliczaniu pierwszych porad udzielanych osobom dorosłym w poradniach specjalistycznych
  • Chodzi o cztery specjalności. To alergologia, endokrynologia, kardiologia i neurologia 
  • Zmiany wycen - jak wylicza NFZ - mają kosztować niespełna 43 mln zł. Ich efektem ma być skrócenie kolejek do specjalistów

Krótsze kolejki do specjalistów? NFZ zwiększa wyceny u specjalistów w AOS

NFZ opublikował zarządzenie ws. świadczeń w AOS. Nowelizacja zakłada wyższą wycenę przy rozliczaniu pierwszych porad w poradniach specjalistycznych. Chodzi o cztery specjalności. To:

  • alergologia,
  • endokrynologia,
  • kardiologia
  • neurologia.

- Zmiany wprowadzone niniejszym zarządzeniem polegają na podniesieniu
współczynnika stosowanego przy rozliczaniu porad pierwszorazowych udzielanych świadczeniobiorcom powyżej 18. roku życia, wykonywanych w poradniach specjalistycznych następujących specjalności: alergologia, endokrynologia, kardiologia i neurologia do wysokości 1,8 - informuje w uzasadnieniu NFZ.

Zmiany w AOS będą kosztować prawie 43 mln zł

Zmiany - jak argumentuje NFZ - mają zwiększyć dostępność specjalistów dla pacjentów, przyspieszyć terminy wizyt, skrócić czas oczekiwania na poradę i diagnozę.

- Utrzymano jednocześnie pozostałe zasady rozliczania porad pierwszorazowych - dodaje Fundusz. 

Nowe zasady rozliczania świadczeń mają zastosowanie od 1 listopada 2021 roku.

Zmiany wycen - jak wylicza NFZ - mają kosztować niespełna 43 mln zł. W tym:

  • w roku 2021 (od listopada) ok. 6 131 072 zł,
  • w roku 2022 (12 m-cy) ok. 36 786 430 zł.

Jak informuje NFZ projekt zarządzenia w tej sprawie został poddany pod konsultacje publiczne, a sześć podmiotów zgłosiło uwagi, co do planowanych rozwiązań. 

- Świadczeniodawcy wnioskowali o modyfikację wyceny wszystkich świadczeń w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz o objęcie
przedmiotowym współczynnikiem również innych zakresów. Zgłoszone uwagi nie zostały uwzględnione, ponieważ wykraczają poza zakres wprowadzanych zarządzeniem zmian - czytamy w uzasadnieniu.
DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum