Kołatanie serca i arytmia mogą wskazywać na chorobę, ale nie muszą. Eksperci tłumaczą

Arytmia to sytuacja, kiedy serce pracuje albo za wolno, albo za szybko. Może być objawem choroby serca albo zupełnie innego narządu czy układu narządów, ale też znakiem przeżywania emocji czy zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. Zawsze lepiej jednak sprawdzić, co jest przyczyną arytmii.
- O arytmii serca mówimy wtedy, gdy serce pracuje zbyt wolno albo zbyt szybko
- Arytmia może być objawem szeregu chorób, np. chorób układu hormonalnego, krwionośnego, wydalniczego
- - Uczucie nierównej czy odbiegającej od normy pracy serca stanowi jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji kardiologicznych - wyjaśnia dr Paweł Życiński z Katedry I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
Zakazana lista w cukrzycy. Tego jeść nie wolno
ZUS wypłaci pieniądze, ale należy złożyć wniosek
Arytmia serca. O jakich chorobach świadczy?
Jeśli serce bije powyżej 100 uderzeń na minutę, mówimy o tachykardii – zbyt szybkiej pracy serca, jeśli poniżej 60 – o pracy zbyt wolnej, nazywanej w języku medycznym bradykardią.
- Uczucie nierównej czy odbiegającej od normy pracy serca stanowi jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji kardiologicznych. Warto podkreślić: objawy arytmii nie zawsze muszą oznaczać stan chorobowy - mówi dr Paweł Życiński z Katedry I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Arytmia może też być objawem szeregu chorób, nie zawsze kardiologicznych. Występuje w przebiegu chorób układu hormonalnego (na przykład w nadczynności tarczycy), krwionośnego (na przykład jest jednym z objawów niedokrwistości), wydalniczego (nieprawidłowa praca nerek).
Jeśli chodzi o choroby serca, to arytmia może być wywołana m.in.
- chorobą niedokrwienną serca,
- wadami zastawkowymi,
- kardiomiopatiami,
- zapaleniem mięśnia sercowego,
- niewydolnością serca,
- nadciśnieniem tętniczym.
- Warto skonsultować z lekarzem ewidentnie niepokojące sygnały i regularnie wykonywać zalecone badania kontrolne – zaleca specjalista.
Wykrycie ewentualnej choroby pozwoli na jej skuteczne zazwyczaj leczenie, a przez to uniknięcie poważnych powikłań.
Wszedł ważny obowiązek w ZUS. Termin tylko do maja
Profilaktyka przy zaburzeniach rytmu serca
Aby zadbać o swoje serce, należy odstawić używki, ruszać się, zwracać uwagę na to, by jeść zdrowo i wysypiać się. Wbrew pozorom to niezwykle ważne.
- Jako kardiolodzy jesteśmy zachwyceni szerokim spektrum możliwości leczniczych w dziedzinie zaburzeń rytmu serca. W arsenale elektrofizjologii i elektroterapii znajdują się precyzyjne i skomplikowane, a jednocześnie coraz bezpieczniejsze i skuteczniejsze zabiegi ablacji czy coraz bardziej efektywne, „inteligentne” i coraz mniejsze, „przyjaźniejsze” pacjentom urządzenia wszczepialne. Technologiczny postęp sprawia, że możemy dziś leczyć arytmie, wobec których zaledwie kilkanaście lat temu medycyna nie znała odpowiedzi. To fascynujące i budujące, ale jednocześnie w dziedzinie zaburzeń rytmu serca pewne zagadnienia pozostają niezmienne. To między innymi rola profilaktyki pierwotnej i wtórnej, w tym współpraca pary lekarz-pacjent nad modyfikowalnymi czynnikami ryzyka. Rezygnacja z używek, dbałość o właściwy sposób żywienia i higienę dnia codziennego, ale z drugiej strony także współodpowiedzialność za prowadzoną terapię, edukacja o swojej chorobie i możliwościach poprawy swojego stanu i samopoczucia są nie do przecenienia. Nie pomogą nawet najlepsze leki, jeśli nie będą stale zażywane – mówi dr Życiński.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
POLECAMY W PORTALU
-
Jest nowe rozporządzenie covidowe. Przepisy zostaną wydłużone do 30 kwietnia
-
Będzie nowe świadczenie z budżetu państwa. Najwyższe wyniesie 3176 zł
-
24 marca wchodzą ważne zmiany w ZUS. Obejmą zwolnienia lekarskie
-
5,3 tys. recept w trzy miesiące. RPP zawiadomi prokuraturę. W MZ zapowiadają zmiany przepisów
-
Minimalna 7300 zł zostaje. Szpital nie obniży pensji pielęgniarkom, ale zaszereguje je do niższej grupy
-
Od 27 marca nowy certyfikat ZUS dla wszystkich płatników składek