×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kobiety po udarze mają gorszą jakość życia niż mężczyźni

Autor: MS,BBC/RYNEK ZDROWIA

Kobiety po udarze mają gorszą jakość życia niż mężczyźni
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Wake Forest Baptist Medical Center w Północnej Karolinie opublikowali w czasopiśmie Neurologia badania, z których wynika jednoznacznie, że kobiety, które przeżyły udar mają gorszą jakość życia po tym incydencie niż mężczyźni.

Dodano: 12 lutego 2014, 13:16

Badania dotyczyło oceny stanu psychicznego i zdrowia fizycznego u 1370 pacjentów w 3 i 12 miesięcy po udarze mózgu lub przemijającym ataku niedokrwiennym (TIA), znanym również jako mini-udaru. Do obliczenia jakości życia użyto specjalnego wzoru, który ocenia mobilność, samodzielność, występowanie depresji, niepokoju i bólu.

Okazało się, że trzy miesiące po udarze kobiety częściej niż mężczyźni przeżywały depresję, skarżyły się na lęk, ból i dyskomfort. Miały też bardziej ograniczoną mobilność. Różnica była największa u osób w wieku powyżej 75 roku życia. Po 12 miesiącach kobiety jeszcze bardziej uskarżały się na obniżenie jakości życia niż mężczyźni, ale różnica między obiema płciami była mniejsza.

Eksperci uznali, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, że kobiety z reguły doznają udarów później, niż mężczyźni. Stąd może wynikać większa potrzeba wsparcia. Tymczasem, podczas gdy w ciągu ostatnich lat udało się poprawić wczesne leczenie udarów mózgu, nauka nie zrobiła nic, aby poprawić jakość życia ludzi, którzy wyszli z udaru.

Prof Cheryl Bushnell, który prowadził badania, zasugerował, że powodem gorszej sprawności w rok po przeżyciu udaru może być mniejsza masa mięśniowa pań niż mężczyzn, przed udarem. To, w jego ocenie może sprawić, że sprawność fizyczna jest dla nich trudniejsza do odzyskania.

Dodał: "Ponieważ coraz więcej osób przeżywa udary, zarówno, lekarze, jak i inni świadczeniodawcy powinni zwracać większą uwagę na jakość życia i dążyć do opracowania lepszych metod terapeutycznych, badań przesiewowych przeznaczonych dla określonej płci, w celu poprawy życia tych pacjentów.

Z kolei dr Madina Kara, neurolog Stroke Association UK, powiedziała, że "badanie to wprawdzie pokazuje, iż kobiety radzą sobie gorzej, po udarze mózgu, w porównaniu do mężczyzn, jednak przyczyny  tego stanu rzeczy nie są do końca jasne".

W jej ocenie za ten stan rzeczy, może też odpowiadać fakt, iż kobiety powyżej 65 roku życia znacznie częściej mieszkają same, co też może być czynnikiem przyczyniającym się do ich obniżonej jakości życia, ponieważ nie otrzymują one wystarczającego wsparcia. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU