KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kobieta zmarła, bo nie doczekała operacji. Szpitale przerzucają się odpowiedzialnością

OPRAC. MP • Źródło: WSZW W GORZOWIE WLKP./RYNEK ZDROWIA

Kobieta zmarła, bo nie doczekała operacji. Szpitale przerzucają się odpowiedzialnością
W szpitalu w Gorzowie zmarła pacjentka. Nie doczekała operacji w drugiej placówce Fot. PAP/Lech Muszyński

60-letnia kobieta zmarła na SOR. Wymagała pilnej operacji aorty, ale zabiegu nie doczekała. O śmierci pacjentki poinformował szpital w Gorzowie Wlkp., wskazując na zwłokę placówki w Nowej Soli. Ta odpiera zarzuty i przedstawia swoją wersję wydarzeń.

Dodano: 25 stycznia 2022, 13:05 Aktualizacja: 25 stycznia 2022, 13:21
  • Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. poinformował o śmierci pacjentki, która w niedzielny wieczór trafiła na SOR
  • Z relacji placówki wynika, że pacjentka wymagała pilnej operacji aorty, a placówka w Nowej Soli, gdzie jest jedyny w województwie oddział kardiochirurgii, miała odmówić przyjęcia pacjentki.
  • 60-latka nie doczekała operacji
  • Szpital w Nowej Soli odpiera zarzuty i przedstawia swoją wersję wydarzeń 

W Gorzowskim szpitalu zmarła pacjentka. "Nie doczekała operacji w drugim szpitalu"

- Spełnił się najgorszy z możliwych scenariuszy - mówi dr n. med. Seweryn Gryniewicz, kardiochirurg i lekarz naczelny Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Jak informuje w komunikacie prasowym szpital w Gorzowie, niespełna 60-letnią kobietę w niedzielę wieczorem na gorzowski SOR przywiozła karetka. Podejrzewano ostry zawał serca.

Przeprowadzone badanie wykazało rozwarstwienie aorty. Specjaliści zdiagnozowali pilną potrzebę konsultacji kardiochirurgicznej i operacji aorty wstępującej.

Szpital w Gorzowie relacjonuje, iż lekarz dyżurny SOR-u natychmiast skontaktował się z lekarzem dyżurnym oddziału kardiochirurgii szpitala w Nowej Soli. Placówka oddalona o około 130 km miała odmówić przyjęcia pacjentki, miała to zrobić dopiero w poniedziałek rano. 

Kobieta nie doczekała operacji.

Szpital w Gorzowie powołał komisję ws. śmierci pacjentki

Szpital w Gorzowie powołał specjalną komisję do wyjaśnienia śmierci pacjentki.

- Jak ustaliła komisja z gorzowskiego szpitala, po przekazaniu szczegółowych informacji na temat stanu zdrowia kobiety i zastosowanego leczenia, konsultujący kardiochirurg z Nowej Soli zdecydował o zatrzymaniu pacjentki w Gorzowie i przetransportowaniu jej na południe województwa dopiero rano - informuje w komunikacie szpital w Gorzowie. 

- Chora nie doczekała transportu. W nocy jej stan gwałtownie się pogorszył - wskazano w raporcie.

"Pacjentka nie mogła być operowana. Czekaliśmy na dalsze konsultacje"

Zapytaliśmy szpital w Nowej Soli o historię, która wydarzyła się w niedzielny wieczór.

- Po pierwsze trzeba mieć świadomość choroby pacjentki. Po drugie, trzeba mieć świadomość jakimi lekami była leczona, a po trzecie przekłamaniem jest to, że umówiliśmy ze szpitalem na przekazanie pacjentki na poniedziałkowy poranek - mówi Rynkowi Zdrowia Ryszard Stanisławski, ordynator oddziału kardiochirurgii szpitala w Nowej Soli.

- Myśmy prosili o dalszy kontakt o stanie pacjenta w godzinach porannych, w poniedziałek - dodaje.

- Warunkiem do tego, żeby takiego pacjenta zoperować jest jego stan kliniczny i stan, jeśli chodzi o układ krzepnięcia, bo jest to niezbędny warunek, żeby taki zabieg zakończyć sukcesem - tłumaczy Ryszard Stanisławski.

- W przypadku pacjentki z Gorzowa była ona wysycona lekami przeciwkrzepliwymi jak i przeciwpłytkowymi stosowanymi przy leczeniu ostrych zespołów wieńcowych, czyli tak zwanych zawałów serca - dodaje. 

- Jeden z tych leków - ten szczególnie przeciwpłytkowy - uniemożliwiał zoperowanie, z tego powodu, że trwale poraża płytki krwi, a jest to jeden z elementów układu krzepnięcia niezbędny do tego, żeby bezpiecznie pacjenta zoperować - wyjaśnia ordynator.

"Nie mogliśmy przyjąć pacjentki. Później nikt nie zadzwonił. Dowiedzieliśmy się z prasy"

- Stąd była decyzja o tym, żeby pacjentka została w szpitalu w Gorzowie i te leki zmetabolizowała, czyli żeby uległy one samo rozłożeniu i żeby te płytki, które były zablokowane, stały się aktywne do tego, żeby można było bezpiecznie panią zoperować, żeby nie wykrwawiła się po operacji - tłumaczy Ryszard Stanisławski, podkreślając, że w tamtym momencie szpital nie mógł przyjąć pacjentki.

- W momencie raportowania przez szpital w Gorzowie, pacjentka nie nadawała się do operacji, a to jest warunkiem przyjęcia na oddział kardiochirurgii. Dlatego odmówiliśmy przyjęcia w tamtym momencie i poprosiliśmy o dalsze informacje o stanie pacjentki w godzinach rannych - mówi ordynator.

- W poniedziałek już nikt do nas nie zadzwonił, nie poinformował nas o stanie pacjentki i o tym czy mam ją przejąć. O dalszej historii dowiedzieliśmy się z prasy - dodaje.

W Nowej Soli jedyna kardiochirurgia w woj. lubuskim. Szpital w Gorzowie walczy o oddział

Wracając zaś do komisji powołanej przez szpital w Gorzowie, wskazała też ona na szerszy problem dotyczący woj. lubuskiego, gdzie jest tylko jeden oddział kardiochirurgii, w szpitalu w Nowej Soli, który jest filią Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca im. prof. Religi.

Placówka w Gorzowie od wielu miesięcy stara się o możliwość otworzenia kardiochirurgii i nie może otrzymać zgody.

Zarząd gorzowskiego szpitala o pomoc w uzyskaniu kontraktu zwracał się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, pisał też m.in. do krajowego konsultanta prof. Jacka Różańskiego. 

W ubiegłym roku w sprawie gorzowskiej kardiochirurgii interpelację do ministra zdrowia składali też posłowie: Monika Wielichowska, Krystyna Sibińska i Waldemar Sługocki.

Parlamentarzyści pytali m.in.: ile osób zmarło w ostatnim roku w województwie lubuskim na choroby związane z sercem i układem krwionośnym?

W odpowiedzi resort zdrowia przekazał, że "z danych Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w roku 2020 sprawozdano 27 431 hospitalizacji z rozpoznaniem chorób układu krążenia, spośród których 2 022 zakończyło się zgonem. Stanowi to 7,37 proc. sprawozdanych świadczeń".

Na pytanie zaś czy minister zdrowia wesprze szpital w Gorzowie Wlkp. w zakresie otwarcie i zakontraktowania świadczeń medycznych dotyczących chirurgii serca resort odpowiedział, że: "minister zdrowia popiera, w zakresie swoich kompetencji, każde rozwiązanie zwiększające dostęp pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej, jednocześnie może działać jedynie na podstawie przepisów prawa i w jego granicach.

Szpital w Gorzowie czeka na możliwość otwarcia kardiochirurgii 

Dyrekcja informuje także, że starała się o wpisanie kardiochirurgii do tworzonego właśnie Wojewódzkiego Planu Transformacji, jednak Wojewódzka Rada ds. Potrzeb Zdrowotnych dwukrotnie odrzuciła wniosek.

W poniedziałek (24 stycznia) zarząd lecznicy po raz kolejny napisał do wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka w sprawie kardiochirurgii.

- Warunkiem koniecznym do złożenia oferty u udzielenie świadczeń medycznych w zakresie kardiochirurgia - hospitalizacje jest posiadanie wpisanego oddziału do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą - napisano w dokumencie.

- Liczymy na to, iż fakt zarejestrowania oddziału spowoduje szybkie rozpisanie konkursu przez NFZ. W sytuacji ogłoszenia przez NFZ konkursu i wybrania naszej oferty, potwierdzamy, że w ciągu trzech miesięcy wyposażymy oddział - dodano.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU