Koalicja "Serce dla kardiologii" o swoich celach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 maja 2018 10:44

Koalicja "Serce dla kardiologii" kontynuując działania na rzecz pacjentów kardiologicznych rozpoczyna wkrótce cykl spotkań edukacyjnych dotyczących niewydolności serca. Spotkania dla chorych i ich bliskich odbędą się w czerwcu b.r. w kilku regionach w kraju.

Kilka tygodni temu Polska Unia Organizacji Pacjentów wspólnie z organizacjami pacjentów
kardiologicznych - Stowarzyszeniem Pacjentów z Chorobami Serca i Układu Krążenia "EkoSerce", Stowarzyszeniem Pacjentów Hiperlipidemią Rodzinną - oraz Fundacją Wygrajmy Zdrowie powołała Koalicję "Serce dla kardiologii".

Celem wspólnych działań jest kształtowanie skutecznego i przyjaznego dla chorych systemu ochrony zdrowia w zakresie kardiologii.

Jednym z pierwszych podjętych przez nas działań była organizacja obchodów międzynarodowego Tygodnia dla serca. Z tej okazji dzięki uprzejmości Parlamentarnego Zespołu ds. POZ i Profilaktyki 12 kwietnia br. Koalicja zorganizowała w Sejmie RP akcję badań profilaktycznych pod kątem schorzeń sercowo-naczyniowych. Wydarzeniu towarzyszyło posiedzenie Zespołu - przypomina Koalicja w informacji prasowej przesłanej mediom.

- Wydatki związane z leczeniem niewydolności serca wynoszą około 1,73 mld zł rocznie i aż 94% tego budżetu pochłaniają hospitalizacje. Wciąż brakuje skutecznych systemowych działań w obszarze profilaktyki i edukacji społecznej oraz dostępu do nowoczesnych terapii, które skutecznie wsparłyby walkę z tą chorobą, a obecna diagnostyka i leczenie niewydolności serca, zdaniem ekspertów, są niedofinansowane w stosunku do faktycznych kosztów - uważa cytowana w informacji Beata Ambroziewicz, prezes zarządu Polskiej Unii Organizacji Pacjentów "Obywatele dla Zdrowia".

- Osoby żyjące z uszkodzonym mięśniem sercowym czują się często izolowane społecznie, popadają w depresje, bywa, że nie mają możliwości podjęcia czy kontynuacji pracy  - twierdzi Agnieszka Wołczenko, wiceprezes ogólnokrajowego Stowarzyszenia "EkoSerce".

Koalicja chce by jej działania przyczyniły się do wzrostu świadomości i wiedzy pacjentów, a także stały się elementem ogólnopolskiej debaty zmierzającej do wdrożenia rozwiązań, mających na celu zmniejszenie liczby przedwczesnych zgonów z powodu niewydolności serca.

Koalicja zaprosiła do współpracy ekspertów z Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, chcąc wspólnie propagować aktualne informacje na temat możliwości leczenia niewydolności serca oraz budować świadomości wokół tej choroby wśród Polaków.

Na wrzesień zaplanowano wspólną debatę pacjentów i ekspertów nad "Dekalogiem dla kardiologii" zawierającym rekomendacje działań systemowych i interwencyjnych w celu poprawienia sytuacji w obszarze chorób sercowo-naczyniowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum