KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kielce: sukcesem jest standard "złotej godziny"

Autor: GAZETA WYBORCZA/RYNEK ZDROWIA

Kielce: sukcesem jest standard "złotej godziny"
Fot. PTWP

Jednym z niewielu prawdziwych sukcesów systemu ochrony zdrowia w Polsce jest to, że w ciągu godziny osoba z podejrzeniem zawału serca, także z każdej części województwa świętokrzyskiego, ma szansę trafić na oddział kardiologii inwazyjnej.

Dodano: 24 kwietnia 2015, 19:47 Aktualizacja: 24 kwietnia 2015, 20:13

Najskuteczniejszą metodą leczenia zawału serca jest udrażnianie zatkanych przez miażdżycę naczyń w sercu. W Polsce stosuje się ją u 85 proc. pacjentów. Pod tym względem nie odbiegamy od najbogatszych krajów Unii Europejskiej.

Jak przekonuje Wojciech Przybylski, dyrektor szpitala w Końskich, po kilku dniach taka osoba może opuścić szpital a w ciągu dwóch godzin od przyjazdu do szpitala pacjent jest już po zabiegu. Dzięki temu nie dochodzi do martwicy serca, taki człowiek jest później sprawny.

Dostęp do oddziałów kardiologii inwazyjnej, gdzie leczone są zawały serca, w ostatniej dekadzie bardzo się poprawił. Wcześniej w regionie działał tylko jeden - w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na kieleckim Czarnowie.

W ostatnich latach powstało kolejnych sześć tego typu oddziałów, w tym dwa w Starachowicach. Przez dłuższy czas problemem było południe województwa, gdzie nie było ani jednego takiego miejsca. Problem rozwiązał się, gdy kardiologię inwazyjną uruchomiono w Pińczowie.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU