Kielce: pierwsze w Świętokrzyskiem zabiegi rotablacji

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2016 14:02

Kardiolodzy z Pracowni Hemodynamiki Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wykonali pierwsze w regionie zabiegi tzw. rotablacji. Operacje te przeprowadza się u osób z miażdżycą naczyń wieńcowych, w podeszłym wieku, z cukrzycą.

Operacje te przeprowadza się u osób z miażdżycą naczyń wieńcowych, w podeszłym wieku, z cukrzycą Fot. Phalinn ooi/Flickr.com (CC BY 2.0)

Dr Wojciech Gutkowski, szef Pracowni Hemodynamiki w WSzZ, pod kierownictwem którego wykonano pierwszą rotablację, wyjaśnia, że zabieg polega na "przewiercaniu" specjalnym borem twardej, zwapniałej blaszki miażdżycowej. Dodaje, że z uwagi na strukturę i twardość zmiany zwężającej światło naczynia wieńcowego, u części pacjentów nie można zastosować zwykłych balonów angioplastycznych.

Kardiolodzy ze Szpitala Zespolonego w Kielcach, wykonali pierwsze trzy zabiegi rotablacji u pacjentów powyżej 80 roku życia: dwóch mężczyzn i jednej kobiety.

Zabiegi te są dedykowane szczególnie chorym w podeszłym wieku, cukrzykom. To osoby u których ewentualny zabieg kardiochirurgiczny wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem.

W Pracowni Hemodynamiki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach w wykonano w ub.r. około 5 ,6 tys. różnych procedur, w tym 2 tysiące koronarografii i około tysiąca angioplastyk wieńcowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum