×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kiedy kołatanie serca oznaczana migotanie przedsionków, a kiedy stres? Kardiolog tłumaczy

KK • Źródło: POLSKIE TOWARZYSTWO KARDIOLOGICZNE, MAT. PRASOWE

Kiedy kołatanie serca oznaczana migotanie przedsionków, a kiedy stres? Kardiolog tłumaczy
Kiedy kołatanie serca oznaczana migotanie przedsionków, a kiedy stres? Kardiolog tłumaczy Fot. Shutterstock

Kołatanie serca może wskazywać na arytmię i migotanie przedsionków, ale nie musi. Może być też objawem silnym emocji czy stresu. Kardiolodzy tłumaczą różnice.

Dodano: 04 marca 2023, 07:50

 

Kołatanie serca może wskazywać na migotanie przedsionków

Na portalu edukacyjnym Arytmia grozi udarem specjaliści Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego tłumaczą, czym jest migotanie przedsionków, jak się objawia, jak wygląda leczenie, odpowiadają również na najczęstsze pytania pacjentów. Między innymi o przyjmowane leki.

Czy kołatanie serca przy migotaniu przedsionków różni się od kołatania serca w nerwicy - to jedno z pytań, na które odpowiadają eksperci PTK.

- Pacjenci zazwyczaj kołataniem serca nazywają nieprzyjemne uczucie pulsowania lub ruchu w klatce piersiowej czy w przyległej okolicy. Określenia używane przez nich dla opisania objawów są różne – nie tylko kołatanie serca, ale: silne bicie serca, kłucie okolicy serca, ucieczka serca, jego łomotanie itp - przypominają eksperci.

Wskazują, że przyczyn kołatania może być wiele – często są to różne zaburzenia rytmu serca (m.in. migotanie przedsionków), także zaburzenia psychosomatyczne (tzw. nerwica).

- W obu tych sytuacjach objawy mogą być podobne. Co bardziej przemawia za arytmią: nagły początek, towarzyszące zwiększone oddawanie moczu, przyspieszone i/lub nieregularne tętno. W przypadku „nerwicy” kołatanie serca wiąże się zazwyczaj z jakąś emocją, napadem paniki lub lęku, rozwija się stopniowo, tętno może być przyspieszone, ale może też mieć prawidłową częstość. Ważne jest, aby u konkretnego pacjenta decyzja o nerwicowym charakterze kołatania serca była poprzedzona badaniami pozwalającymi wykluczyć określone choroby serca, w tym arytmie serca - podkreślają specjaliści.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU