Kiedy kołatanie serca oznaczana migotanie przedsionków, a kiedy stres? Kardiolog tłumaczy

Kołatanie serca może wskazywać na arytmię i migotanie przedsionków, ale nie musi. Może być też objawem silnym emocji czy stresu. Kardiolodzy tłumaczą różnice.
Kołatanie serca może wskazywać na migotanie przedsionków
Na portalu edukacyjnym Arytmia grozi udarem specjaliści Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego tłumaczą, czym jest migotanie przedsionków, jak się objawia, jak wygląda leczenie, odpowiadają również na najczęstsze pytania pacjentów. Między innymi o przyjmowane leki.
Czy kołatanie serca przy migotaniu przedsionków różni się od kołatania serca w nerwicy - to jedno z pytań, na które odpowiadają eksperci PTK.
- Pacjenci zazwyczaj kołataniem serca nazywają nieprzyjemne uczucie pulsowania lub ruchu w klatce piersiowej czy w przyległej okolicy. Określenia używane przez nich dla opisania objawów są różne – nie tylko kołatanie serca, ale: silne bicie serca, kłucie okolicy serca, ucieczka serca, jego łomotanie itp - przypominają eksperci.
Wskazują, że przyczyn kołatania może być wiele – często są to różne zaburzenia rytmu serca (m.in. migotanie przedsionków), także zaburzenia psychosomatyczne (tzw. nerwica).
- W obu tych sytuacjach objawy mogą być podobne. Co bardziej przemawia za arytmią: nagły początek, towarzyszące zwiększone oddawanie moczu, przyspieszone i/lub nieregularne tętno. W przypadku „nerwicy” kołatanie serca wiąże się zazwyczaj z jakąś emocją, napadem paniki lub lęku, rozwija się stopniowo, tętno może być przyspieszone, ale może też mieć prawidłową częstość. Ważne jest, aby u konkretnego pacjenta decyzja o nerwicowym charakterze kołatania serca była poprzedzona badaniami pozwalającymi wykluczyć określone choroby serca, w tym arytmie serca - podkreślają specjaliści.
Weszły ważne zmiany w ZUS. Obowiązują od marca 2023
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (5)
POLECAMY W PORTALU
-
Trzeba złożyć ważny dokument w ZUS. Czas do 31 marca
-
Rewolucyjny lek na otyłość w zastrzyku wchodzi do sprzedaży. Zawiera regulator łaknienia
-
Zakazana lista w cukrzycy. Tego jeść nie wolno
-
Witamina D. Naukowcy odkryli ważne zależności. Wnioski z badań mogą zaskakiwać
-
Wszedł ważny obowiązek w ZUS. Termin tylko do maja
-
ZUS wypłaci pieniądze, ale należy złożyć wniosek