KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Katowice: wykonali nowatorski zabieg u chorego z ostrym zawałem serca

Autor: KG/RYNEK ZDROWIA

Katowice: wykonali nowatorski zabieg u chorego z ostrym zawałem serca
Prof. Zbigniew Gąsior: - Stan chorego się pogarszał, musieliśmy szybko podjąć działania; FOT. PTWP

Kardiolodzy z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach wykonali unikatowy w skali światowej zabieg polegający na uszczelnieniu perforacji wolnej ściany lewej komory serca i przezskórnym leczeniu ciężkiej niewydolności zastawki mitralnej. Wyjątkowe było to, że zabieg przebiegał dwuetapowo, metodą małoinwazyjną, a przeprowadzony został u chorego z ostrym zawałem serca.

Dodano: 16 lutego 2017, 16:56 Aktualizacja: 16 lutego 2017, 17:26

Jak poinformował podczas konferencji prasowej w czwartek (16 lutego) prof. Zbigniew Gąsior, kierujący II Oddziałem Kardiologii w Szpitalu Klinicznym nr 7 SUM Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach, chory trafił do placówki na początku lutego z ostrym zawałem mięśnia sercowego.

Wcześniej był już pacjentem Górnośląskiego Centrum Medycznego. Przed 9 laty miał wykonane pomostowanie aortalno-wieńcowe, czyli tzw. by-passy.

Pacjent był w ciężkim stanie
- Stan chorego był ciężki. Koronarografia wykazała, że pomosty tętnicze wykonane przez 9 laty działają bardzo dobrze, natomiast zamknięta jedna z tętnic, która była przyczyną zawału - wyjaśniał prof. Gąsior.

Specjaliści musieli odstąpić od zabiegu kardiochirurgicznego ze względu na ryzyko. - Ratowania życia chorego podjęli się kardiolodzy inwazyjni. Krew uciekała w dwóch patologicznych kierunkach. W jednym miejscu do worka osierdziowego, w drugim wracała do lewego przedsionka z powodu niedomykalności zastawki mitralnej. Stan chorego się pogarszał, musieliśmy szybko podjąć działania - tłumaczy prof. Zbigniew Gąsior.

Lekarze zdecydowali się na przeprowadzenie przezskórnego zabiegu umożliwiającego zamknięcie perforacji wolnej ściany serca (okluder). Jak tłumaczył prof. Gąsior, w ten sposób zabezpieczony został ubytek wielkości półtora centymetra.

Przepływ krwi między lewą komorą a tętniakiem został zamknięty. Pacjent wciąż jednak był w stanie ciężkim, gdyż krew cofała się przez zastawkę mitralną,  dlatego konieczne było zaplanowanie kolejnego etapu zabiegu.

Klips, który ratuje życie
Było nim przeprowadzenie przezskórnego uszczelnienia zastawki mitralnej za pomocą systemu MitraClip - polegającego na leczeniu wady zastawki mitralnej wady za pomocą specjalnego klipsa. Został on wprowadzony do ujścia zastawki mitralnej poprzez układ żylny - żyłą udową, żyłą główną dolną, a następnie po nakłuciu przegrody międzyprzedsionkowej do lewego przedsionka. Zapinką zostały połączone centralnie płatki zastawki, zmniejszając stopień jej niedomykalności.

Pierwszy zabieg został wykonany w czwartej dobie od przyjęcia pacjenta, a drugi po dwóch kolejnych dobach. Dopiero po tym zabiegu u chorego wystąpiła poprawa kliniczna. Obecnie chory jest w stanie stabilnym, porusza się w obrębie sali.

Dr Grzegorz Smolka, kardiolog przypomniał, że zespół kardiologów inwazyjnych z GCM ma już doświadczenie z zabiegiem uszczelnienia ciężkiej niedomykalności zastawki mitralnej. - Uszkodzenie nie występowało w takim rozmiarze i nie u tzw. ostrego chorego - wskazywał dr Smolka.

Prof. Zbigniew Gąsior dodał, że unikalnością było właśnie to, iż te dwa zabiegi, które mogą być wykonywane u chorych stabilnych zostały wykonane dwuetapowo, metodą małoinwazyjną, przezskórną u chorego z ostrym zawałem serca.

Potrzebny jest duży zespół specjalistów
Prof. Wojciech Wojakowski, kierujący III Oddziałem Kardiologii GCM zwrócił uwagę, że leczenie takiego chorego wymaga dużego zespołu specjalistów, nie tylko lekarzy, ale i pielęgniarek i fizjoterapeutów.

- Takie leczenie pokazuje też, że zawał serca jest groźny i prowadzi do powikłań, dlatego tak istotna jest opieka koordynowana nad pacjentami z zawałem w skali całego kraju. Ważne jest, by mogli szybko trafić do specjalistycznych ośrodków, być szybko i sprawnie diagnozowani - podkreślał prof. Wojakowski.

- Mamy coraz więcej technologii, które są kosztowne i skomplikowane. To duże osiągnięcie organizacyjne, które pozwala ratować życie takich pacjentów - dodał profesor.

Kardiolog dr Tomasz Roleder podkreślił, że bez wykonania wymienionych zabiegów, 61-letni chory nie miałby szans na przeżycie. - Kardiologia inwazyjna potrafiła pomóc choremu, u którego kardiochirurgia nie mogła być zastosowana, ale pomogła mu wcześniej. To nowa era w kardiologii - mówił dr Roleder.

Prof. Zbigniew Gąsior poinformował również, że rehabilitacja pacjenta przebiega zadowalająco i planowo. - Choć musi być dłuższa i wolniejsza niż u innych chorych. Planujemy w najbliższym tygodniu przekazanie pacjenta do ośrodka rehabilitacyjnego, najprawdopodobniej do Śląskiego Centrum Rehabilitacji i Prewencji w Ustroniu - podsumował szef II Oddziału Kardiologii w GCM.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU