KR, gazeta.pl/Rynek Zdrowia | 10-03-2015 09:36

Katowice: prof. Andrzej Bochenek odszedł z GCM

Prof. Andrzej Bochenek zakończył 27-letnią współpracę z Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu. Od 1 marca przyjmuje wyłącznie w ośrodkach kardiochirurgicznych American Heart of Poland (AHP) w Bielsku-Białej i Gdańsku.

Fot. Archiwum

- Moja decyzja wynika po części z braku mojej akceptacji dla zmian organizacyjnych oraz wynikających z nich zwolnień specjalistów kardiochirurgów w klinice kardiochirurgii w  Katowicach-Ochojcu, którą kierowałem przez 25 lat - informuje prof. Andrzej Bochenek.

Dodaje, że chce skupić się na rozwoju ośrodków kardiochirurgicznych usytuowanych poza wielkimi instytutami, aby zapewnić równy dostęp do wysokiej jakości usług wszystkim potrzebującym pacjentom.

- Chorzy powinni mieć świadomość tego, że mają prawo wyboru miejsca, w którym chcą się leczyć. Ośrodki usytuowane w mniejszych miastach zapewniają bardzo wysoki poziom leczenia. Przykładem jest kardiochirurgia w Bielsku-Białej - mówi kardiochirurg.

Prof. Andrzej Bochenek jest kardiochirurgiem, członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz współzałożycielem i członkiem rady nadzorczej American Heart of Poland - Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

W listopadzie 2012 dyrektor GCM Klaudia Rogowska zarzuciła prof. Bochenkowi konflikt interesów. Chodziło o oddział kardiochirurgiczny utworzony rok wcześniej przez spółkę Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej - przypomina Gazeta Wyborcza.

Prof. Bochenek jest udziałowcem AHP. - Liczba pacjentów w oddziale w Ochojcu spadła o 8-10 proc. Nie ma to jednak związku z powstaniem kardiochirurgii w Bielsku-Białej. Nie kieruję tam żadnych chorych i sam tam nie pracuję. Ze względu na rozwój nowych terapii w kardiologii pacjentów do operacji jest coraz mniej - wyjaśniał wtedy w Wyborczej prof. Bochenek.

W końcu jednak złożył rezygnację ze stanowiska kierownika Kliniki. Dyrektor Rogowska ją przyjęła.

Więcej: katowice.gazeta.pl