Katowice: pionierska operacja serca w Górnośląskim Centrum Medycznym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2014 14:25

Pionierski zabieg wszczepienia specjalnego implantu bez rozcinania mięśnia sercowego u chorego z niewydolnością serca i towarzyszącą jej wadą zastawki mitralnej przeprowadził zespół lekarzy z oddziału kardiochirurgii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.

Zbudowany z silikonu medycznego implant BACE jest zakładany podczas operacji kardiochirurgicznej na bijącym sercu i umieszczany wokół podstawy serca, co eliminuje lub znacząco redukuje funkcjonalną niedomykalność zastawki mitralnej.

Silikonowy implant to duża szansa dla pacjentów z wtórną niedomykalnością zastawki mitralnej, zwłaszcza z innymi obciążeniami, u których taką mniej urazową metodą można uzyskać skuteczny efekt uszczelnienia zastawki. Jest alternatywą dla operacji na otwartym sercu, podczas której stosuje się krążenie pozaustrojowe i celowo zatrzymuje pracę serca.

Dzięki nowej metodzie nie tylko skraca się czas przeprowadzenia operacji, ale także okres rekonwalescencji.

Operację przeprowadził zespół w składzie: prof. Marek Deja, prof. Marek Jasiński, dr Marcin Malinowski i dr Magdalena Mizia. Szczegóły zabiegu zostaną przedstawione podczas środowej konferencji prasowej w tym ośrodku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum