×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Katowice: kardiochirurdzy z GCM zastosowali nową metodę zamykania tętnicy

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Katowice: kardiochirurdzy z GCM zastosowali nową metodę zamykania tętnicy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nową metodę zamykania tętnicy udowej, nakłutej podczas implantacji zastawki za pomocą cewnika, zastosowali z powodzeniem u dwojga pacjentów w podeszłym wieku lekarze Górnośląskiego Centrum Medycznego (GCM) w Katowicach.

Dodano: 02 listopada 2018, 09:49 Aktualizacja: 02 listopada 2018, 09:52

Przezcewnikowa implantacja zastawek aortalnych TAVI - małoinwazyjna metoda leczenia zwężenia zastawki - to ratunek dla chorych, którzy z powodu wieku i obciążenia innymi chorobami nie są kwalifikowani do tradycyjnej operacji. Zastawka jest wprowadzana "przez dziurkę od klucza", za pomocą cewnika najczęściej wprowadzanego przez nakłucie w tętnicy udowej.

- To nakłucie o średnicy do 8 mm trzeba następnie bezpiecznie zamknąć, by zapobiec groźnemu krwawieniu lub niedokrwieniu nogi. Dotychczas robiliśmy to chirurgicznie lub z użyciem przezskórnych metod zszywania ścian tętnic. Jednak u wielu pacjentów chore naczynie ma zwapniałe ściany, nie jest elastyczne i trudno je naprawić - wyjaśnił dr Radosław Parma z Oddziału Kardiologii i Strukturalnych Chorób Serca GCM.

Kardiolodzy inwazyjni i kardiochirurdzy z tego uniwersyteckiego szpitala zastosowali nową metodę zamykania przekłutego naczynia za pomocą okludera Manta - polimerowego korka wypełniającego ubytek kolagenem. - Z czasem naczynie wytwarza wokół zamykacza własną tkankę. Tak dobre zaopatrzenie tętnicy udowej pozwala na bezpieczne zakończenie zabiegu w przeciągu godziny. Pacjenci szybko mogą zacząć chodzić, co jest bardzo ważne w przypadku starszych ludzi, którym unieruchomienie bardzo szkodzi. Pozwala również na skrócenie czasu hospitalizacji - dodał dr Parma.

Dwoje pacjentów katowickiego szpitala - kobieta i mężczyzna w wieku 88 i 76 lat - pomyślnie przeszli zabiegi z wykorzystaniem tego okludera, zastosowanego po raz pierwszy w Polsce. - Było to możliwe dzięki naszej dobrej współpracy z nielicznymi europejskimi ośrodkami, stosującymi tę metodę, w tym ze szpitalem uniwersyteckim Erasmus w Rotterdamie - podkreślił dr Parma.

To kolejny krok w dynamicznym rozwoju w Polsce metody TAVI, czyli przezcewnikowego leczenia chorób strukturalnych serca (ang. Transcatheter Aortic Valve Implantation). Zwężenie zastawki to wada serca utrudniająca wypływ krwi z lewej komory do aorty, która przy znacznym nasileniu prowadzi do niewydolności serca, a nieleczona, w kilkuletniej perspektywie - do zgonu. Występuje głównie u osób starszych, po 75. roku życia. Zastawka ma wówczas tendencję do wapnienia, traci elastyczność i utrudnia wypływ krwi z serca. Chorzy mogą odczuwać niską wydolność fizyczną, duszności lub zawroty głowy podczas wysiłku.

Podstawową metodą leczenia jest operacja, ale nie u wszystkich pacjentów można ją przeprowadzić z powodu chorób towarzyszących, zwiększających ryzyko klasycznego zabiegu. Metoda TAVI polega na małoinwazyjnym wprowadzeniu stentu z wszytymi płatkami osierdzia, który zastępuje chorą zastawkę i ratuje życie pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU