• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kardiolog o boreliozie: przynosi wiele powikłań pod kątem sercowym. "Mogą być bardzo groźne"

Autor: Mariusz Polak • Źródło: mat. prasowy/Rynek Zdrowia06 sierpnia 2022 18:01

- Borelioza to podstępna choroba. Potrafi się rozwijać w naszym organizmie latami, przynosząc wiele powikłań, również pod kątem serca, które mogą być bardzo groźne - mówi kardiolożka dr Iwona Banasiewicz-Szkróbka, ekspertka American Heart of Poland.

Kardiolog o boreliozie: przynosi wiele powikłań pod kątem sercowym. "Mogą być bardzo groźne"
Kardiolog o boreliozie: może przynieść wiele powikłań. "Mogą być bardzo groźne" Fot. AdobeStock
  • Zagrożenie, które może czyhać na łące lub w lesie, w postaci ukąszenia przez kleszcze może przynieść spore konsekwencje zdrowotne
  • Jak przestrzega ekspertka American Heart of Poland, borelioza spowodowana ukąszeniem kleszcza może dać znać o sobie nawet po latach, a może wywołać także powikłania kardiologiczne
  • - Choć do powikłań kardiologicznych po zakażeniu boreliozą dochodzi stosunkowo rzadko, to jeśli już wystąpią, potrafią być bardzo groźne - przestrzega kardiolożka dr Iwona Banasiewicz-Szkróbka

Kardiolog o boreliozie: może przynieść wiele powikłań. "Mogą być bardzo groźne"

Jak zaznacza dr Banasiewicz-Szkróbka, powikłania sercowe przy zakażeniu boreliozą nie należą do szczególnie częstych i zazwyczaj dotyczą one sytuacji, w których choroba nie była odpowiednio wcześnie leczona. W Europie szacuje się, że występują one z częstotliwością od 0,3 do 4 proc. Warto jednak mieć się na baczności, bo w wielu wypadkach mogą się one okazać groźne dla zdrowia.

Podkreśla, że najczęściej powikłania sercowe boreliozy występują w fazie przewlekłej choroby, a zatem po ok. roku od zakażenia i dotyczyć mogą wystąpienia:

  • zapalenia mięśnia sercowego,
  • zapalenia osierdzia,
  • zapalania wsierdzia,
  • występowania różnego rodzaju arytmii a także
  • kardiomiopatii rozstrzeniowej.

- Zakażenie boreliozą może doprowadzić do chorób każdej struktury, która występuje w sercu - tłumaczy.

Kto jest szczególnie narażony na powikłania kardiologiczne przy boreliozie?

Na wystąpienie tego typu powikłań wystawione są przede wszystkim te osoby, które nie odkryły w odpowiednim czasie ugryzienia przez kleszcza (a tak często bywa) i nie rozpoczęły leczenia we wczesnym okresie rozwoju choroby, co spowodowało, że weszła ona w fazę przewlekłą. Szczególną ostrożnością powinny się wykazywać przy tym osoby starsze oraz dzieci.

- Statystyki niestety pokazują, że zakażenie boreliozą rośnie u dzieci, pomimo wysiłków, które są wkładane na rzecz większej świadomości oraz zapobiegania tej chorobie. Jest to dosyć alarmująca sytuacja, gdyż powikłania sercowe u dzieci mogą występować tak samo jak u dorosłych, a częściej przy tym pojawiają się u nich inne objawy: ze strony skóry, układu stawowego oraz przede wszystkim układu nerwowego - tłumaczy Iwona Banasiewicz-Szkróbka.

- Musimy wiedzieć, że objawy u każdego dziecka mogą być zupełnie inne, a dzieci nie zawsze potrafią je sprecyzować. Mogą to być problemy żołądkowo-jelitowe, zespół nadpobudliwości ruchowej, czy też zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Zatem zapobieganie boreliozie u dzieci powinno być priorytetem dla dorosłych, gdyż leczenie tej choroby u młodych pacjentów jest ciężkim wyzwaniem - podkreśla.

Jakie objawy boreliozy?

Pacjent, u którego wystąpiło zaatakowanie serca przez krętki borrelia, prezentuje bardzo szeroki wachlarz objawów.

Jak tłumaczy ekspertka, może to być po prostu uczucie dużego zmęczenia i zła tolerancja wysiłku, ale również ból w klatce piersiowej, nieregularne lub szybkie bicie serca czy duszności. Czasem mamy do czynienia z bólem zamostkowym o charakterze kłującym oraz obrzękami nóg i kostek. Przy kardiomiopatii rozstrzeniowej będzie to przede wszystkim zwiększenie liczby oddechów, a także zawroty głowy.

Jakie badania wykonać w przypadku boreliozy?

Przed postawieniem diagnozy powikłań kardiologicznych na skutek boreliozy niezbędne jest wykluczenie innych poważnych schorzeń, które mogą się manifestować podobnymi objawami.

Na przykład ogólne zmęczenie może być oznaką choroby nowotworowej, a ból w klatce piersiowej - zawału mięśnia sercowego. Zaburzenia rytmu serca mogą z kolei oznaczać również problemy z tarczycą.

- Zatem zanim postawimy rozpoznanie, że mamy do czynienia z kardiologicznymi powikłaniami boreliozy, musimy dokładnie przeskanować i zrobić badania całego organizmu - tłumaczy dr Banasiewicz-Szkróbka

- Badania, które warto wykonać przy podejrzeniu powikłań sercowych boreliozy, to na pewno zwykłe EKG, a następnie przedłużony zapis EKG - wymienia.

- Pamiętajmy, że powikłania po boreliozie w przypadku serca często są związane z procesem przewodzenia i mogą powodować różnego rodzaju bloki. A te wykryjemy monitorując pracę mięśnia sercowego przed dłuższy okres. Wśród zalecanych badań znajdziemy też testy wysiłkowe oraz badanie echokardiograficzne. Pomocny będzie także rezonans magnetyczny serca, ale jest to badanie trudniej dostępne - dodaje.

Jak zapobiegać powikłaniom sercowym boreliozy?

- Aby zmniejszyć do absolutnego minimum ryzyko wystąpienia powikłań sercowych boreliozy powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, by nie zostać ugryzionym przez kleszcza. Wybierając się na tereny zalesione zakładajmy długie spodnie i zakryte buty, tak aby faktura tego ubioru była śliska, wtedy kleszcze będą miały problem z poruszaniem się po nim - wyjaśnia kardiolożka.

- Poza tym po każdym spacerze powinniśmy dokładnie sprawdzić skórę i jak najszybciej usunąć kleszcze, które wbiły się w skórę, pamiętając przy tym, by robić to w sposób prawidłowy, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności - tłumaczy.

- Przed wyjściem z domu warto też spryskać swoje ubranie i odsłonięte fragmenty skóry odpowiednim środkiem odstraszającym kleszcze. Pamiętajmy przy tym, by uważać przy wyborze takich repelentów, ponieważ nie wszystkie mogą być stosowane u noworodków i małych dzieci. Pamiętajmy też, by absolutnie nie bagatelizować objawów, które mogą wskazywać na boreliozę i jak najszybciej skonsultować się w takiej sytuacji z lekarzem, ponieważ im dłużej krętki borrelia działają nieleczone w naszym organizmie, tym większe mogą siać spustoszenie - dodaje.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum