KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kardiologia: innowacyjna metoda w leczeniu pacjentów opracowana przez polskich lekarzy

POZOSTAŁE ŹRÓDŁA; OPRAC. KM • Źródło: USK W OPOLU

Kardiologia: innowacyjna metoda w leczeniu pacjentów opracowana przez polskich lekarzy
Zespół z USK w Opolu (od prawej: lekarze Krzysztof Krawczyk, Witold Gwóźdź, Jerzy Sacha, pielęgniarka Edyta Worek) podczas jednego z zabiegów w sali hybrydowej. Fot. USK w Opolu

Zespół lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, kierowany przez dr hab. n. med. Jerzego Sachę, opracował nową metodę stosowaną w kardiologii inwazyjnej.

Dodano: 06 września 2022, 13:16 Aktualizacja: 09 września 2022, 11:42
  • Lekarze z USK w Opolu opracowali nową małoinwazyjną metodę zamykania tętnicy dla dostępu podobojczykowego
  • Jej opis i zapis wideo zostały właśnie opublikowane w najbardziej prestiżowym amerykańskim czasopiśmie z zakresu kardiologii inwazyjnej
  • Liczymy, że nasze metody będą wkrótce z powodzeniem stosowane przez operatorów w innych ośrodkach - mówi prof. Sacha

Metoda opisana w najważniejszym czasopiśmie o kardiologii inwazyjnej

- Opracowana przez nas metoda jest wykorzystywana przy zabiegach implantacji zastawki aortalnej (TAVI) i wprowadzaniu pompy Impella wspomagającej pracę serca. Może być również użyta w zabiegach naczyniowych na aorcie - wyjaśnia dr hab. n. med. Jerzy Sacha, prof. Politechniki Opolskiej, kierownik zespołu z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, który opracował tę metodę. 

- Opis metody wraz z demonstracją wideo został opublikowany w najbardziej prestiżowym amerykańskim czasopiśmie „JACC Cardiovascular Interventions” i - co ważne dla specjalistów, którzy chcieliby się z nią zapoznać - jest dostępny przez 50 dni za darmo pod adresem: https://authors.elsevier.com/a/1fgde6uPJvmuZ6 - podaje prof. Sacha.

„JACC Cardiovasc Interv” jest najważniejszym czasopismem dotyczącym kardiologii inwazyjnej i dzięki temu, metoda opracowana przez opolskich kardiologów i kardiochirurgów ma szansę na szybkie rozpowszechnienie na świecie.

Jedyny szpital w Polsce z taką ofertą zabiegów

Zabiegi z przezskórnego dostępu podobojczykowego do tętnicy pachowej są wizytówką opolskiego ośrodka na arenie międzynarodowej. USK w Opolu jest jedynym szpitalem w Polsce, gdzie są one przeprowadzane, również u chorych przekazywanych z innych szpitali.

- Prowadzimy szkolenia dla lekarzy i liczymy, że nasze metody będą wkrótce z powodzeniem stosowane przez operatorów w innych ośrodkach - dodaje prof. Sacha.

Zespół biorący udział w opisanym zabiegu to: Jerzy Sacha (kardiolog, prof. Politechniki Opolskiej), Krzysztof Krawczyk (kardiolog), Zbigniew Brzeziński (kardiochirurg), Witold Gwóźdź (kardiochirurg), Robert Kiwus (anestezjolog), Marek Cisowski (kardiochirurg, prof. Uniwersytetu Opolskiego), Sara Koksanowicz (pielęgniarka anestezjologiczna), Marta Kopacz (technik RTG), Renata Łańska (pielęgniarka anestezjologiczna), Małgorzata Nowak (instrumentariuszka), Monika Świderska (instrumentariuszka), Filip Żuczek (technik RTG). 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU