• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kardiologia. Specjaliści wskazują na refundacyjne zaległości Ministerstwa Zdrowia. LISTA

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia24 stycznia 2022 06:18

Kardiologia jest dziedziną medycyny od lat należącą w Polsce do najlepiej finansowanych. Trudno się temu dziwić, skoro choroby układu krążenia są w naszym kraju pierwszą przyczyną zgonów. Ostatnio jednak okazuje się, że za postępami w medycynie sercowo-naczyniowej nie zawsze nadąża refundacja nowych metod leczenia.

Kardiologia. Specjaliści wskazują na refundacyjne zaległości Ministerstwa Zdrowia. LISTA
Kardiologia. Prezentacja na modelu serca nieinwazyjnego leczenia niedomykalności zastawki trójdzielnej Fot. PAP/Andrzej Grygiel
  • Polscy kardiolodzy i ich pacjenci nadal czekają na refundację, m.in. nowoczesnych leków stosowanych w niewydolności serca, ostrych zespołach wieńcowych (OZW), migotaniu przedsionków
  • Nadal też czekamy na refundację leczenia niedomykalności zastawki trójdzielnej. To bardzo poważny i cały czas narastający problem zdrowotny - mówi prof. Adam Witkowski, były prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
  • Refundacją wciąż nie jest objęty telemonitoring kardiologicznych urządzeń wszczepialnych, mimo że pozytywną rekomendację dotyczącą tej metody AOTMiT wydała już w 2018 r., a projekt rozporządzenia w tej sprawie jest po konsultacjach publicznych

Niewydolność serca. Flozyny nadal bardzo oczekiwane

W Polsce mamy już około 1,2 mln pacjentów z niewydolnością serca. W 2019 r. na ich leczenie szpitalne wydaliśmy 1,6 mld zł, ale nie przekłada się to na zmniejszenie śmiertelności.

- Wynika to przede wszystkim z braku koordynowanej opieki poszpitalnej, ale również niedostatku odpowiednich narzędzi obejmujących zarówno sprzęt, jak i leki pozwalające na nowoczesnego leczenia tej grupy chorych - mówi prof. Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, były prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

- Jako kardiolodzy bardzo chcemy, by można było pacjentowi kończącemu hospitalizację z powodu zaostrzenia niewydolności serca włączyć leczenie flozynami. Zredukuje to ryzyko wczesnych rehospitalizacji. Są to efekty statystyczne dobrze już udokumentowane w badaniach klinicznych - mówiła w wywiadzie dla Rynku Zdrowia prof. Małgorzata Lelonek, kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodnicząca Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Flozyny nadal nie są w Polsce refundowane we wskazaniu niewydolności serca. Lista terapii lekowych i procedur w dziedzinie kardiologii czekających od kilku lat na refundację jest znacznie szersza.

- Brakuje nam obecnie refundacji, między innymi nowoczesnych leków stosowanych w ostrych zespołach wieńcowych (OZW) i migotaniu przedsionków. Jeżeli chodzi o leczenie wad zastawkowych serca to takie zabiegi jak TAVI czy MitraClip są refundowane w zbyt małym stopniu, by te skuteczne metody leczenia były dostępne dla wszystkich potrzebujących ich pacjentów - wyliczał prof. Adam Witkowski podczas zdalnego spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. Kardiologii (19 stycznia 2022 r.).

Telemonitoring urządzeń wszczepialnych. Jest projekt rozporządzenia, ale refundacji nie ma

Dodał: - Nadal czekamy na refundację leczenia niedomykalności zastawki trójdzielnej. To bardzo poważny i cały czas narastający problem zdrowotny. Wciąż, mimo gotowego projektu stosownego rozporządzenia, ze środków publicznych nie jest finansowany telemonitoring kardiologicznych urządzeń wszczepialnych (m.in. stymulatorów serca, defibrylatorów czy defibrylatorów resynchronizujących - red.).

- Urządzenia te mają, między innymi za zadanie wykrycie arytmii, jej przerwanie, a tym samym uratowanie życia pacjenta - opisuje dr hab. Oskar Kowalski, prof. SUM, prorektor ds. kształcenia podyplomowego i promocji uczelni Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Od wielu lat urządzenia te są dodatkowo zaopatrywane w przystawkę, która dane o jego pracy transmituje do komputerowego serwera. - Dane z telemonitoringu urządzeń wszczepialnych są odbierane przez lekarzy w ośrodku kardiologicznym. Dzięki temu bardzo szybko dowiadujemy się, że pacjent ma arytmię lub np., że uszkodziła się elektroda w urządzeniu - podkreśla prof. Kowalski i przypomina, że telemonitoring urządzeń wszczepialnych - mimo udowodnionej skuteczności, międzynarodowych rekomendacji i pozytywnej opinii AOTMiT - nadal nie jest w Polsce refundowany.

Rekomendacje AOTMiT wydawane dość szybo. W przeciwieństwie do decyzji refundacyjnych

Prof. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, kierownik Pracowni Elektroterapii Serca Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu przyznaje, że pozytywne rekomendacje prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, dotyczące finansowania ze środków publicznych leków czy procedur w kardiologii, wydawane są dość szybko. Później jednak wydłuża się czas do wydania przez resort zdrowia ostatecznej decyzji (rozporządzenia) o objęciu danego świadczenia refundacją.

- Przypomnę, że pozytywną rekomendację dotyczącą telemonitoringu urządzeń wszczepialnych AOTMiT wydała już w 2018 roku, a projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w tej sprawie jest po konsultacjach publicznych. Ale samego rozporządzenia koszykowego nadal nie ma - zaznaczył prof. Mitkowski podczas ostatniego spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. Kardiologii.

Natomiast prof. Adam Witkowski zwrócił uwagę na kolejną procedurę kardiologiczną oczekującą w kolejce do refundacji. - Jest już projekt rozporządzenia dotyczący finansowania ze środków publicznych koherentnej tomografii tętnic wieńcowych (OCT). Wydaje się jednak, że w przypadku tej metody do refundacji jest już dość blisko - powiedział specjalista.

Refundacja. Na jakie terapie nadal czekają polscy kardiolodzy i ich pacjenci. LISTA

Poniżej wybrane terapie i procedury, na których refundację nadal czekają kardiolodzy i ich pacjenci.

  • Tikagrelor - lek przeciwpłytkowy. W skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym jest wskazany do stosowania w celu zapobiegania zdarzeniom sercowo-naczyniowym u dorosłych chorych z ostrym zespołem wieńcowym (OZW), z zawałem serca w przeszłości i dużym ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych.
  • Sacubitryl + valsartan, flozyny - leki stosowane w terapii niewydolności serca.
  • Nowe doustne antykoagulanty (NOAC) - leki stosowane, między innymi u pacjentów z migotaniem przedsionków
  • Telemonitoring kardiologicznych urządzeń wszczepialnych, w tym: stymulatorów serca, defibrylatorów, defibrylatorów resynchronizujących
  • Koherentna tomografia tętnic wieńcowych (OCT) - nowoczesna metoda obrazowania tętnic wieńcowych. Technologia OCT może być stosowana w ostrej fazie zawału serca, co pozwala na optymalizację interwencji kardiochirurgicznej u chorego.
  • Leczenie niedomykalności zastawki trójdzielnej serca.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum