×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kardiolog wymienia trzy podstawowe zalecenia dla chorych kardiologicznie. Powinny być na receptę

PW • Źródło: RYNEK ZDROWIA

Kardiolog wymienia trzy podstawowe zalecenia dla chorych kardiologicznie. Powinny być na receptę
Kardiolog wymienia trzy podstawowe zalecenia dla chorych kardiologicznie. Powinny być na receptę Fot. AdobeStock

Pacjentom kardiologicznym wraz z receptą na leki przekazuję też zalecenia dotyczące stylu życia. To przede wszystkim aktywność fizyczna, zdrowy sposób odżywiania się i unikanie dymu tytoniowego - mówi prof. Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Dodano: 07 kwietnia 2023, 07:33 Aktualizacja: 07 kwietnia 2023, 09:47
  • Prof. Piotr Jankowski wymienia trzy podstawowe zalecenia dla pacjentów kardiologicznych, które pozwalają uzyskać lepsze wyniki leczenia
  • To aktywność fizyczna, zdrowy sposób odżywiania się i unikanie dymu tytoniowego
  • Zdrowa dieta jest bogata w warzywa i owoce, niskotłuszczowy nabiał. Taka dieta rzeczywiście poprawia rokowanie chorych z hipercholesterolemią, również pacjentów po zawale serca - tłumaczy profesor
  • Trzecią rzeczą, którą zapisuje pacjentom "na receptę" razem z lekami jest regularna aktywność fizyczna
  • Nie wystarczy biegać raz w tygodniu. Zalecam codziennie 20-30 minut wysiłku, takiego po którym pojawiła się zadyszka - zaznacza prof. Piotr Jankowski

Trzy podstawowe zalecenia dołączane dla pacjentów kardiologicznych. Jakie?

Jak podkreśla prof. Piotr Jankowski*, dla uzyskania dobrych wyników leczenia pacjenta chorego kardiologicznie bardzo ważne jest przestrzeganie lekarskich zaleceń.

To po pierwsze: Unikanie dymu tytoniowego. - W tym tak zwanych nowatorskich produktów tytoniowych czy podgrzewaczy tytoniu, bo to nie jest zdrowe wyjście z sytuacji - zaznacza profesor.

Drugie wskazanie dla pacjentów z chorobami serca, w tym z nadwagą i otyłością, to przestrzeganie zdrowej diety, opartej na warzywach owocach.

Tu ważna uwaga profesora: - Tak zwana dieta ketogenna czy kapuściana są niezdrowe. Profesor tłumaczy w wypowiedzi dlaczego.

Codzienny wysiłek fizyczny z lekką zadyszką też zalecany

Zdrową dieta jest dieta śródziemnomorska, czyli po prostu dieta bogata w warzywa i owoce, niskotłuszczowy nabiał. Ta dieta rzeczywiście poprawia rokowanie pacjentów z hipercholesterolemią, również pacjentów po zawale serca.

- Trzecią rzeczą, którą zapisuję pacjentom "na receptę" razem z lekami jest regularna aktywność fizyczna. Nie wystarczy biegać raz w tygodniu, w sobotę. Zalecam codziennie 20-30 minut wysiłku, takiego po którym pojawiła się zadyszka - instruuje prof. Piotr Jankowski.

Jak przyznaje profesor, fakt, że choroby przewlekłe - nadciśnienie, cukrzyca, choroba wieńcowa, niewydolność serca, hipercholesterolemia - leczy się do końca życia stanowi pewien kłopot psychologiczny dla pacjentów, by taki stan rzeczy zaakceptować. Warto jednak mieć stale na uwadze, że przy prawidłowym, regularnym leczeniu i stosowaniu się do zaleceń lekarza pacjent z taką chorobą może żyć bardzo długo.

*Prof. Piotr Jankowski jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii, p. o. kierownika Zakładu Epidemiologii i Promocji Zdrowia w  Szkole Zdrowia Publicznego Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie; jest również zastępcą dyrektora ds. lecznictwa SPSK im. prof. W. Orłowskiego CMKP.

Wypowiedź została zarejestrowana podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC, Katowice, 9-10 marca 2023 r.).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU