• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kardiolodzy zwracają uwagę, że AOTMiT spowalnia wdrażanie innowacji

Autor: RRX/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2017 15:26

Kardiolodzy są zawiedzeni działalnością Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. - Brak regulacji prawnych sprawia, że na ocenę innowacji czeka się latami, aż te przestają być światowym trendem - mówił prof. Stanisław Bartuś ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Kardiolodzy zwracają uwagę, że AOTMiT spowalnia wdrażanie innowacji
Dyskusja podczas warsztatów kardiologii interwencyjnej WCCI Warsaw. Fot. ELEVEN ZETT Productions

W podobnym tonie wypowiadali się inni uczestnicy 21. Edycji Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej w Warszawie (WCCI, 5 - 7 kwietnia).

Podkreślano, że proces wdrażania nowych technologii - rozumianych nie tylko jako innowacyjne leki, ale również jako urządzenia medyczne, które pozwalają ratować życie pacjentów - jest wieloetapowy i czasochłonny.

- Pacjenci od wielu lat oczekują na refundację leków czy urządzeń, które po okresie przedłużającego się opiniowania bardzo często przestają być innowacyjne, bo już dawno zastąpione są nowszymi - stwierdził profesor Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie i dyrektor WCCI Warsaw.

Jego zdaniem dobrym rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie w kardiologii programów terapeutycznych, które wzorem onkologii pozwolą usystematyzować grupy pacjentów i podzielić technologie w ramach określonych potrzeb.

Rozwiązanie w tej kwestii zaproponował podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Łukasz Szumowski, profesor kardiologii.

- Mam nadzieję, że kiedyś uda nam się wprowadzić taką agencję, jakie funkcjonują w innych krajach w Europie, która zajmie się badaniami - powiedział Łukasz Szumowski.

- Dzięki temu nie będziemy musieli się opierać wyłącznie na badaniach firm farmaceutycznych i bardzo ogólnych badaniach europejskich. Ideałem byłoby gdybyśmy mieli możliwość współfinansowania pewnych produktów, na przykład z ubezpieczeń. Pacjent mógłby współuczestniczyć we wprowadzaniu innowacyjności leku - przekonywał.

W Polsce jest natomiast Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. - Jednak brak regulacji prawnych sprawia, że na ocenę innowacji czeka się latami, aż te przestają być światowym trendem - zauważył prof. Stanisław Bartuś z II Kliniki Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- Jeśli chodzi o nowe leki, to tu ścieżka jest dość jasno określona - wiadomo, ile to ma trwać. W sprawie nowych technologii nie ma regulacji czasowych. Dlatego wprowadzenie nowych technologii zajmuje dużo czasu. Np. są nowe technologie związane z balonami uwalniającymi lek, które oczekują na ocenę AOTMiT, a my walczymy od kilku lat o uzyskanie wprowadzenie tych leków, mimo iż wykorzystujemy je w leczeniu od dłuższego czasu - powiedział Stanisław Bartuś i dodał, że Agencja nadal nie wypowiedziała się co ich oceny.

- Gdy AOTM powstał, był dla wielu ogromną nadzieją. Jednak nie ma żadnego przepisu wykonawczego, który zmuszałby do wykorzystania przez decydentów pracy tej agencji - stwierdził.

- Jeśli to nie zostanie zmienione, to zawsze będziemy w ogonie - przyznał prof. Robert Gil, kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

- Ilustracją tego problemu może być fakt, że na przestrzeni 15 lat nie wprowadzono, poza Ivabradyną, żadnego leku refundowanego, który poprawiałby jakość życia pacjentów - wskazał z kolei prof. Stefan Grajek z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Kardiolodzy zaznaczali jednak, że nie domagają się refundowania leku, który jest eksperymentem, jak to bywa w onkologii. Chcą refundacji leków sprawdzonych.

- W zakresie chorób sercowo-naczyniowych aż 30% zgonów można uniknąć. MZ wydaje na leczenie chorób krążenie ok. 3 mld zł, a ZUS na świadczenie dla tej samej grupy wydaje ponad 4 mld zł -poinformował prof. Jakub Gierczyński, ekspert w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego i Instytucie Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

- Obecnie czeka nas wdrożenie dwóch programów Ministerstwa Zdrowia mających ogromne znaczenie dla kardiologii - ustawy o sieci szpitali i Koordynowana Opieka Specjalistyczna (KOS - Zawał). To od nich i ich finansowania zależy, jakie będą możliwości wdrażania innowacyjnych metod i nowoczesnych środków farmakologicznych w zderzeniu z nową rzeczywistością systemową - zaznaczył Łukasz Szumowski.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum