×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kardiolodzy tłumaczą, czym jest burza elektryczna i dlaczego to "stan zagrożenia życia"

OPRAC. JKB • Źródło: PTK, RYNEK ZDROWIA

Kardiolodzy tłumaczą, czym jest burza elektryczna i dlaczego to "stan zagrożenia życia"
Burza elektryczna stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Fot. Shutterstock

Kardiolodzy tłumaczą, czym jest burza elektryczna i dlaczego jest "stanem zagrożenia życia".  - Podczas burzy elektrycznej w sercu pacjenta najczęściej powstają arytmie na podłożu mechanizmu reentry, czyli częstoskurcze nawrotne - tłumaczą.

Dodano: 03 lutego 2023, 19:30

 

 

Arytmia, migotanie przedsionków i burza elektryczna. Kardiolodzy tłumaczą, o co chodzi

W ramach "Miesiąca świadomości zaburzeń rytmu serca" Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego objaśnia najważniejsze pojęcia z zakresu zaburzeń rytmu serca.

W "Alfabecie arytmii" znalazła się m.in. burza elektryczna. 

Jak przypominają eksperci PTK, arytmia, czyli zaburzenia rytmu serca, to zarówno zbyt szybkie (tachykardia), zbyt wolne (bradykardia), jak i nieregularne jego bicie.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje arytmii serca:

  • nadkomorową (są to m.in. trzepotanie przedsionków, migotanie przedsionków, częstoskurcze przedsionkowe, węzłowe, przedsionkowo-komorowe, tachyarytmie zatokowe)
  • oraz komorową (są to m.in. częstoskurcz komorowy, migotanie komór, dodatkowe pobudzenia komorowe).

- Burza elektryczna to natomiast co najmniej trzy epizody utrwalonej arytmii komorowej występujące w ciągu 24 godzin lub ustawiczny częstoskurcz komorowy - informuje Sekcja Rytmu Serca PTK.

Jak wyjaśniają eksperci: Podczas burzy elektrycznej w sercu pacjenta najczęściej powstają arytmie na podłożu mechanizmu reentry, czyli częstoskurcze nawrotne. Można je porównać do motorówki, która kręci się dookoła wyspy na jeziorze. Pobudzenia elektryczne krążą wokół jakiejś anatomicznej bariery, na przykład blizny. Powstaje wtedy częstoskurcz komorowy. Rzadszym zjawiskiem są częstoskurcze ogniskowe – takie, gdzie arytmie wzbudzają się tylko z jednego punktu w sercu.

Kardiolodzy ostrzegają, że burza elektryczna jest stanem zagrożenia życia. U pacjentów, którzy mają wszczepiony kardiowerter-defibrylator (ICD), urządzenie zwykle próbuje najpierw przerwać arytmię szybką stymulacją serca (stymulacja antyarytmiczna).

- Jeśli to się nie udaje i utrwalona arytmia wciąż trwa, dochodzi do wyładowań wysokoenergetycznych. ICD może skutecznie przerwać arytmię komorową, ale nie jest tak w 100 proc. przypadków. W postępowaniu terapeutycznym w przypadku burzy elektrycznej najważniejsza jest szybka hospitalizacja, precyzyjna diagnostyka przyczyn jej wystąpienia oraz właściwy dobór skutecznej metody leczenia - tłumaczą.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU