KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kardiolodzy radzą pacjentom z niewydolnością serca jak uniknąć zaostrzenia choroby

Autor: RZECZPOSPOLITA/RYNEK ZDROWIA

Kardiolodzy radzą pacjentom z niewydolnością serca jak uniknąć zaostrzenia choroby
93 proc. budżetu na leczenie niewydolności serca pochłaniają hospitalizacje, których liczbę szacuje się na ok. 160 tys. rocznie Fot. Archiwum

Na niewydolność serca choruje od 700 tys. do 1 mln Polaków. Pięć lat od rozpoznania przeżywa zaledwie co drugi chory. Sytuację mogą zmienić regularne badania i stosowanie się do zaleceń lekarzy. To także droga do zmniejszenia ryzyka ponownej hospitalizacji.

Dodano: 28 maja 2019, 11:55 Aktualizacja: 28 maja 2019, 12:30

Specjaliści zauważają, że 93 proc. budżetu na leczenie niewydolności serca pochłaniają hospitalizacje, których liczbę szacuje się na ok. 160 tys. rocznie - informuje Rzeczpospolita.

Zwracają uwagę, że w wielu przypadkach dzieje się tak z przyczyn niezależnych od chorego, takich jak naturalny postęp choroby, zaburzenia rytmu serca, niedokrwienie mięśnia sercowego a także niedokrwistość czy nieprawidłowe działanie urządzeń elektronicznych wspomagających pracę serca.

Rzecz jednak w tym, że równie często do ponownej hospitalizacji przyczyniają się sami chorzy, którzy rezygnują z regularnych badań i nie stosują się do zaleceń lekarzy. Aby zapobiec zaostrzeniom pacjenci powinni też stronić od używek i przestrzegać odpowiedniej diety.

O tym, jak powinien postępować chory z niewydolnością mięśnia sercowego, można przeczytać w poradniku "Informacje dla pacjentów z niewydolnością serca i ich rodzin", wydanym przez kardiologów z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czytamy w nim m.in., że do pogorszenia wydolności układu krążenia - obok pomijania dawek leków i nieprzestrzegania zaleceń lekarza - prowadzi nieprzestrzeganie ograniczeń spożycia sodu i płynów, spożywanie alkoholu, tytoniu, a także nadmierny wysiłek, który powoduje duszność, ból w klatce piersiowej i omdlenia.

Więcej: www.rp.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU