MSX/Rynek Zdrowia | 29-04-2019 10:58

Kardiolodzy radzą jak uniknąć zawału serca

Kardiolodzy ostrzegają, że Polacy chorują i umierają na choroby sercowo-naczyniowe znacznie częściej niż inni mieszkańcy Unii Europejskiej. Winę za ten stan rzeczy ponosi nieskuteczna profilaktyka pierwotna i wtórna tych chorób. Ważną rolę odgrywa też odpowiedni, zdrowy tryb życia.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Prof. Paweł Buszman, prezes zarządu American Hearth of Poland SA wyjaśnia, że za zwiększoną liczby zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych w Polce odpowiada m.in. zła jakość powietrza. Na świecie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera rocznie ok. 7 mln osób. W Polsce szacuje się, że z tego powodu każdego roku dochodzi do blisko 50 tys. zgonów.

Jak podkreślił ekspert, w Polsce zanieczyszczenie powietrza jest różne w zależności od miejsca zamieszkania. Szczególnie na południu kraju, gdzie energetyka oparta jest w znacznym stopniu na węglu, zanieczyszczenie powietrza sprzyja większej zapadalności na udary i zawały serca.

Z kolei zdaniem Suzanne Steinbaum, kardiolog ze szpitala Lenox Hill w Nowym Jorku dużą szkodę sercu czynią sami ludzie poddając się przypadkowym, modnym dietom. Organizm nie nadąża za ciągłymi zmianami. O wiele ważniejsze jest trzymanie się zdrowych reguł. Wśród nich kardiolodzy wymieniają spożywanie ryb, ale tych dobrego gatunku, takich jak łosoś, tuńczyk, śledzie, anchois. Te ryby zawierają bowiem najwyższy poziom kwasów omega-3, które obniżają poziom tzw. złego cholesterolu i zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych - informuje RMF24.

Nie należy także przesadnie przejmować się nadmiarem soli w diecie. Jeśli ma się zdrowe nerki to powinny sobie one z tą nieznaczną nadwyżką poradzić. Ważniejsze jest unikanie sztucznej, przetworzonej żywności, sprawdzanie etykiet, aby zweryfikować ilość cukru w jedzeniu - ponieważ może być on tam, gdzie wcale się go nie spodziewamy.

Ważne jest także unikanie stresu, który prowadzi do podwyższenia ciśnienia krwi i wynikających z niego chorób. Dlatego, obowiązkowo trzeba znaleźć czas na relaks, zabawę w gronie przyjaciół, zdrowy ruch nastawiony na ulubione formy aktywności fizycznej.