KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kardiolodzy przeciwni limitowaniu leczenia stanów przedzawałowych

Autor: RADIO ZET/RYNEK ZDROWIA

Kardiolodzy przeciwni limitowaniu leczenia stanów przedzawałowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przestrzega przed mającymi wyjść w życie od 1 października limitom na niektóre zabiegi kardiologiczne. Zdaniem lekarzy absurdalna decyzja NFZ powinna być cofnięta przez ministra zdrowia.

Dodano: 15 września 2017, 10:11 Aktualizacja: 15 września 2017, 10:21

NFZ postanowił zaoszczędzić na pacjentach z tzw. niestabilną dusznicą bolesną, czyli tzw. stanem przedzawałowym, wymagającym natychmiastowej pomocy lekarskiej - podaje Radio Zet.

Do tej pory rocznie, aż 30 tys. Polaków poddawanych było z powodu stanu przedzawałowego zabiegowi koronarografii. Procedura ta pozwalała ocenić drożność naczyń w obrębie mięśnia sercowego. Dotychczas bowiem zabieg ten w dusznicy bolesnej nie był limitowany. Niestety od października już będzie.

W efekcie jeśli u chorego zostanie stwierdzona wspomniana dolegliwość, będzie on musiał oczekiwać w kolejce na zabieg. Ponieważ czas do zabiegu znacznie się wydłuży, lekarze, aby pomóc choremu, będą zmuszeni korzystać z tańszych, ale też mniej skutecznych rozwiązań.

Zdaniem prof. Piotra Hoffmana, prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zmiany, które zaczną obowiązywać od października, mogą cofnąć polską kardiologię w rozwoju o dwadzieścia lat. W ocenie ekspertów decyzja ta może też mieć istotny wpływ na pogorszenie statystyk śmiertelności z powodu zawałów w Polsce.

Sytuacja jest trudna do odkręcenia, ponieważ wg. szacunków na wykreśleniu stanu przedzawałowego z listy procedur nielimitowanych, NFZ może zaoszczędzić 150-200 mln zł rocznie.

Więcej: zdrowie.radiozet.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU