KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kardiolodzy omawiali kluczowe wytyczne ESC. "Zmieniają poglądy na temat diagnostyki i leczenia"

RYSZARD ROTAUB • Źródło: RYNEK ZDROWIA

Kardiolodzy omawiali kluczowe wytyczne ESC. "Zmieniają poglądy na temat diagnostyki i leczenia"
Kardiolodzy podczas kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego omawiali kluczowe wytyczne ESC Fot. Shutterstock

Podczas XXVI Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zaprezentowano najnowsze wytyczne dotyczące: komorowych zaburzeń rytmu serca oraz nagłego zgonu sercowego, operacji niekardiochirurgicznych, kardioonkologii, a także rozpoznawania i leczenia nadciśnienia płucnego.

Dodano: 22 września 2022, 19:23 Aktualizacja: 22 września 2022, 19:33
  • Najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) zostały przyjęte przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK). Zaprezentowano je podczas XXVI Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
  • Wytyczne publikowane co kilka lat są podsumowaniem i oceną wszelkich dostępnych danych, dotyczących danego zagadnienia, dokonaną przez wybitnych ekspertów
  • Wytyczne ESC/PTK dotyczą różnych obszarów tematycznych. Podczas XXVI Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który obradował 22 września w Katowicach, omówiono cztery zagadnienia

Kardiolodzy omawiali najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Wytyczne są podsumowaniem i oceną wszelkich dostępnych danych dotyczących danego zagadnienia, dokonaną przez wybitnych ekspertów, aby pomóc lekarzom wybrać najlepsze strategie terapeutyczne u typowych chorych cierpiących na określoną chorobę. Uwzględniają nie tylko wynik leczenia, ale także potencjalne korzyści i ryzyka związane ze stosowaniem poszczególnych procedur diagnostycznych i terapeutycznych.

- Są flagowym projektem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego – jak wskazywano w czasie obrad.

Najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) zostały przyjęte przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK). Zaprezentowali je w czwartek (22 września) profesorowie:  

  • Przemysław Mitkowski z I Kliniki Kardiologii Katedry Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (wytyczne ESC dotyczące komorowych zaburzeń rytmu serca oraz nagłego zgonu sercowego),
  • Stanisław Bartuś z Kliniki Kardiologii Interwencji Sercowo Naczyniowych Cellegium Medicum UJ (wytyczne ESC dotyczące operacji niekardiochirurgicznych),
  • Przemysław Leszek z Kliniki Niewydolności Serca i Transplantologii Narodowego Instytutu Kardiologii (wytyczne ESC dotyczące kardioonkologii),
  • Marcin Kurzyna z Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock (wytyczne ESC/ERS dotyczące rozpoznawania i leczenia nadciśnienia płucnego).

Potrzebne są centra badań genetycznych

Przemysław Mitkowski zwrócił uwagę, że to wytyczne, które zmieniają dotychczasowe poglądy na temat diagnostyki i leczenia. Podkreślił, ze dokument wskazuje, w jakim okresie życia u kobiet i mężczyzn możemy spodziewać się epizodu nagłego zgonu sercowego (NZS).

- Jeśli będzie to młoda osoba, to będzie to zapewne częstoskurcz komorowy, a u starszych będą to ostre zespoły wieńcowe. Kładziemy olbrzymi nacisk na to, żeby pacjentów, którzy przeżyli albo nie przeżyli NZS bardzo dokładnie diagnozować. Chodzi o to, żeby wykryć potencjalne czynniki genetyczne, które pozwolą na fenotypowanie członków najbliższej rodziny. Jeżeli jest podejrzenie, że jest to choroba dziedziczna, która prowadzi do NZS, pobieramy fragmenty tkanek, żeby wykonać badanie diagnostyczne. Jeśli wynik jest dodatni, to diagnozujemy pozostałych członków najbliższej rodziny: rodzeństwo, rodziców i dzieci – wyjaśniał prof. Mitkowski.

Omawiając najnowsze wytyczne podkreślił, że w Polsce konieczne jest stworzenie centrów badań genetycznych, które będą przydatne nie tylko w przypadku zaburzeń rytmu, ale również w kardiomiopatii.

"Rocznie mamy na świecie 330 mln operacji, podczas których ok. 4 mln pacjentów umiera"

Stanisław Bartuś stwierdził, że wytyczne są ważne dlatego, że rocznie mamy na świecie 330 mln operacji, podczas których ok. 4 mln pacjentów umiera. - Śmiertelność okołozabiegowa awansowała na trzecią pozycję, wyprzedzając wypadki drogowe czy raka płuca. Dlatego idea wytycznych jest tak ważna - powiedział i dodał:

- Trzeba pamiętać, że 50 proc. tych zgonów, to są zgony z przyczyn sercowo-naczyniowych, takich jak zawał okołozabiegowy – stwierdził.

- Poprzednie wytyczne skupiały się na tym, że oceniały, jak ciężki jest zabieg, czyli na ryzyku zabiegu chirurgicznego, do czego dostosowane były metody leczenia. Natomiast teraz najpierw oceniamy pacjenta. Wytyczne odnoszą się do pacjentów elektywnych, czyli tych, co do których można poczekać z zabiegiem. Jeśli mamy pacjenta elektywnego, to nie skupiamy się wyłącznie na ryzyku chirurgicznym, ale oceniamy choroby towarzyszące, m.in. ryzyko zakrzepowe (czy ma migotanie przedsionków, czy ma sztuczne zastawki). Oceniamy również, co może stać się z chorym podczas zabiegu – powiedział i wskazał, że poprzednie wytyczne dotyczył ryzyka chirurgicznego. Obecne kładą nacisk na ryzyko pacjenta.

Ważne wytyczne dla kardioonkologii

Przemysław Leszek omówił wytyczne ESC dotyczące kardioonkologii. Zaznaczył, że obejmują one praktycznie wszystkie tematy w obszarze kardioonkologii.

– Po pierwsze, mówi się o indywidualizacji opieki nad pacjentem. Po drugie, wytyczne pokazują, jak działać prewencyjnie, co robić przed leczeniem onkologicznym. Po trzecie, jak działać, kiedy pojawią się efekty kardiotoksyczne. Po czwarte, jak postępować w odległej perspektywie - wyliczał.

- Wielką zasługą wytycznych jest indywidualizacja pacjenta - podkreślił. - Oceniamy ryzyko kardiologiczne i ryzyko onkologiczne i postępujemy zapobiegawczo. Trzeba zminimalizować leki, które są dla pacjenta kardiotoksyczne. Trzeba rozmawiać z onkologiem i negocjować zmianę jego podejścia. Jeśli pacjent jest pacjentem dużego ryzyka, powinniśmy rozważyć zastosowanie inhibitorów i beta-blokerów. Również u pacjentów, którzy dostają terapię, która jest terapią uszkadzającą serce, możemy rozważyć zastosowanie statyn - powiedział.

Marcin Kurzyna omawiając zagadnienie rozpoznawania i leczenia nadciśnienia płucnego stwierdził, że wytyczne są współautorstwa europejskich towarzystw: kardiologicznego i chorób płuc.

-  Chciałem zacząć od zmiany, która była oczekiwana. Zmieniona została definicja hemodynamicznego nadciśnienia płucnego i definicja nadciśnienia płucnego wysiłkowego - wyjaśnił. Po omówieniu definicji hemodynamicznych, scharakteryzował typy i podtypy nadciśnienia płucnego oraz zalecane metody leczenia.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU