Kardiolodzy nadal krytycznie o obniżeniu wycen procedur

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2016 10:21

Od lipca NFZ wprowadził nowe wyceny dla kardiologii interwencyjnej, średnio o 26 proc. Szpitale zarobią mniej na procedurach i będą stosować mniej nowoczesne techniki - twierdzą kardiolodzy.

Resort zdrowia te zarzuty odpiera, wskazując, że zmiany wycen w żadnym wypadku nie wpłyną na pogorszenie jakości leczenia. Fot. PTWP

Zdaniem prof. Macieja Lesiaka, konsultanta wojewódzkiego ds. kardiologii ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, który wypowiada się dla Głosu Wielkopolskiego nowe wyceny spowodują, że cofniemy się o wiele lat, zaprzepaszczając czas ogromnego postępu w kardiologii inwazyjnej. 

Zamiast 13,7 tys. zł, od lipca NFZ płaci szpitalom 10,9 tys. zł za angioplastykę z użyciem nowoczesnego stentu uwalniającego lek i wzmacniającego ściany tętnic - podaje przykład wielkopolski konsultant. Prognozuje, że szpitale, oszczędzając, będą wybierać tańsze stenty i podejmować się prostych zabiegów, co wpłynie na uzyskiwane wyniki leczenia.

Resort zdrowia te zarzuty odpiera, wskazując, że zmiany w żadnym wypadku nie wpłyną na pogorszenie jakości leczenia, ani tym bardziej na stan zdrowia pacjentów.

Ministerstwo tłumaczy, że kwota przeznaczana na leczenie chorób serca nie zmieniła się. Postanowiono tylko zmniejszyć wcześniejsze dysproporcje wycen.

Poseł PiS Tadeusz Dziuba z sejmowej komisji zdrowia cytowany przez dziennik przekonuje z kolei, że przed laty wyceny w kardiologii zostały specjalnie zawyżone, żeby ułatwić jej rozwój i teraz już pora na urealnienie wycen. - Pora skończyć z zarabianiem szpitali na wysoko wycenianych procedurach. Jestem przekonany, że nieznaczna obniżka nie oznacza dla nich żadnej katastrofy ani strat mówi poseł.

Więcej: www.gloswielkopolski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum