Kardiolodzy elektrofizjolodzy odznaczeni Orderami Odrodzenia Polski

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2020 15:18

We wtorek 4 lutego w siedzibie Ministerstwa Zdrowia prof. Włodzimierz Kargul i prof. Jarosław Kaźmierczak zostali oznaczeni Orderami Odrodzenia Polski. Wybitni kardiolodzy elektrofizjolodzy zostali wyróżnieni z uwagi na wyjątkowe zasługi w dziedzinie prewencji, diagnostyki i terapii chorób sercowo-naczyniowych u polskich pacjentów.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Profesor Włodzimierz Kargul był wieloletnim (1974-2007) pracownikiem Śląskiej Akademii Medycznej (obecnie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego). Pełnił funkcję ordynatora Oddziału Rozruszników Serca ŚOK w Katowicach, a następnie do 2007 kierownika Kliniki Elektrokardiologii i Oddziału Elektrokardiologii ŚUM w Katowicach. Był promotorem 11 rozpraw doktorskich, recenzentem 16 prac doktorskich i dwóch prac habilitacyjnych. 

Był też członkiem Zarządu Sekcji Stymulacji Serca i Elektrofizjologii Klinicznej PTK (1992-2007), a w latach 1998-2004 pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu tej Sekcji. W latach 2000-2004 pełnił funkcję Przewodniczącego Oddziału Katowickiego PTK. Jego wieloletnie kontakty z naukowcami z zagranicy zaowocowały udziałem w licznych badaniach międzynarodowych. Ich wyniki zostały opublikowane w renomowanych czasopismach, takich jak New England Journal of Medicine. Prof. W. Kargul był przedstawicielem Polski w Międzynarodowej Grupie Roboczej EHRA. 

Profesor Jarosław Kaźmierczak jest natomiast kierownikiem Kliniki Kardiologii oraz Pracowni Elektrofizjologii Klinicznej Kliniki Kardiologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 w Szczecinie.

W latach 2009-2014 był konsultantem wojewódzkim w dziedzinie kardiologii dla województwa zachodniopomorskiego. Zainicjował i doprowadził do wprowadzenia systemu teletransmisji w zespołach ratownictwa medycznego. Od 2014 jest konsultantem krajowym w dziedzinie kardiologii. W latach 2015-2016 aktywnie uczestniczył w pracach nad programem Koordynowanej opieki nad pacjentami po zawale serca (KOS-zawał) a w latach 2016-2018 nad programem Koordynowanej opieki nad pacjentami z niewydolnością serca (KONS). Od 2016 roku jest członkiem Rady Zdrowia Publicznego przy Ministrze Zdrowia.

Prof. J. Kaźmierczak jest od wielu lat aktywnym członkiem Sekcji Rytmu Serca PTK. Był członkiem zarządu Sekcji w latach 2007-2009, a w latach 2013-2015 był Przewodniczącym Sekcji Rytmu Serca PTK.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum