KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kardiolodzy czekają na opiekę koordynowaną

Autor: RZECZPOSPOLITA/RYNEK ZDROWIA

Kardiolodzy czekają na opiekę koordynowaną
Mimo zapewnień Ministerstwa Zdrowia nadal nie wdrożono programu opieki koordynowanej nad pacjentem z zawałem mięśnia sercowego. FOT. PTWP

Według danych GUS ludności Polski, wynosząca dziś ok. 38 mln osób, w 2050 r. zmniejszy się o 3 mln osób. Na to opieka kardiologiczna powinna się odpowiednio przygotować - pisze Rzeczpospolita.

Dodano: 06 lutego 2017, 10:24 Aktualizacja: 06 lutego 2017, 13:10

Za kurczącą się liczbę ludności odpowiada ujemny przyrost naturalny i nadumieralność Polaków, głównie z powodu chorób sercowo-naczyniowych (45 proc. zgonów) i nowotworowych (24–25 proc.)

Kardiolodzy uczestniczący w "Debacie o polskiej kardiologii" podkreślali, że aby poprawić stan zdrowia Polaków konieczny jest powrót do Narodowego Programu Profilaktyki Chorób Serca. Niezbędne jest wczesne wykrywanie chorób krążenia, by zapobiegać niewydolności serca. Należy też wzmacniać program leczenia zawału serca.

Eksperci zwrócili też uwagę na to, że mimo zapewnień Ministerstwa Zdrowia nadal nie wdrożono programu opieki koordynowanej nad pacjentem z zawałem mięśnia sercowego.

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda tłumaczył, że wprowadzenie programów opieki skoordynowanej wymaga zmian rozporządzeń koszykowych.

Z kolei prezes NFZ Andrzej Jacyna zapewnił, że Fundusz jest przygotowany do wprowadzenia kilku programów, ale brakuje zapisów ustawowych, które by to umożliwiły. Chodzi między innymi o skoordynowanie współpracy między AOS a POZ, co pozwoli odciążyć specjalistów od przypadków przewlekłych.

Uczestnicy debaty zgodzili się, że bez wzrostu nakładów finansowych, wprowadzenia nowoczesnych technologii, również telemedycznych, a także refundacji nowoczesnych leków nie da się zapewnić polskim pacjentom odpowiedniej opieki kardiologicznej.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU