Kardiolodzy apelują do NFZ, by nie rezygnował z oceny jakości w pakiecie pozawałowym

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2018 17:00

Obowiązkowego raportowania stanu pacjentów po zawale chcą lekarze z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Kardiolodzy złożą w NFZ swoje uwagi do zarządzenia, które reguluje Kompleksową Opiekę Pozawałową.

Kardiolodzy apelują do NFZ, by nie rezygnował z oceny jakości w pakiecie pozawałowym. Fot. Archiwum

Tak zwany pakiet pozawałowy oficjalnie działa od października. Zapewnia rehabilitację i wizytę kontrolną bez kolejek - przypominana rmf24.pl. Do tej pory w całej Polsce skorzystało z niego tylko 8 tysięcy pacjentów. Rocznie zawał przechodzi dziesięć razy więcej. Na 160 szpitali, które w Polsce zajmują się pacjentami kardiologicznymi, pakiet działa tylko w 40.

Według lekarzy, sytuację poprawiłaby między innymi lepsza wycena opieki pozawałowej, a w przyszłości uzależnienie wielkości pieniędzy, jakie dostaje szpital od jakości leczenia. Na przykład od tego, czy pacjent, który skorzystał z pakietu był w na tyle dobrym stanie, że nie musiał ponownie trafić do lecznicy.

Tymczasem projekt nowego zarządzenia zakłada rezygnację z oceny jakości udzielanych świadczeń. Nieuwzględnienie parametrów jakościowych istotnie obniży efektywność programu opieki pozawałowej. W ocenie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego brak sprawozdawania parametrów pozwalających ocenić jakość leczenia w okresie 12 miesięcy trwania KOS-Zawał negatywnie wpłynie też na realizację kolejnych projektów opieki koordynowanej w Polsce, a tym samym w przyszłości obniży jakość w całym polskim systemie opieki zdrowotnej. Dlatego PTK domaga się utrzymania zasad oceny jakości w programie KOS-Zawał.

Kardiolodzy są zdziwieni próbą rezygnacji z nowoczesnej oceny jakości w programie KOS-Zawał tym bardziej, że nie obciąża ona żadnymi kosztami budżetu NFZ.

Czytaj: www.rmf24.pl

Czytaj także: Prof. Dudek: do programu KOS-zawał wprowadzono niezbędne poprawki

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum