×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kardiochirurgia: prof. Suwalski pierwszym polskim członkiem międzynarodowej organizacji

OPRAC. KK • Źródło: RYNEK ZDROWIA/MAT. PRASOWE

Kardiochirurgia: prof. Suwalski pierwszym polskim członkiem międzynarodowej organizacji
Prof. Piotr Suwalski. Fot. Mat. prasowe

Kardiochirurg prof. Piotr Suwalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie pierwszym polskim członkiem organizacji 21st Century Cardiothoracic Surgical Society.

Dodano: 22 lutego 2023, 15:40
  • Profesor Piotr Suwalski został pierwszym przedstawicielem Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej towarzystwa 21st Century Cardiothoracic Surgical Society
  • To organizacja skupiająca czołowych światowych innowatorów w dziedzinie kardiochirurgii
  • Zaproszenie do tej niespełna 80-osobowej społeczności odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi prof. Suwalski zawdzięcza swojemu wpływowi na realny rozwój rozwiązań przyszłości w kardiologii i kardiochirurgii

Prof. Suwalski w kolejnej międzynarodowej organizacji

Prof. Piotr Suwalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie został pierwszym przedstawicielem Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej w "21st Century Cardiothoracic Surgical Society".

Prof. Piotr Suwalski jako autor ok. 300 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych jest cenionym lekarzem kardiochirurgiem, zaangażowanym naukowcem i oddany pracy naukowej dydaktykiem.

Swoje doświadczenie Profesor przekłada m.in. we współpracy z giełdową spółką Medinice, zasiadając w jej Radzie Naukowej, której jest współzałożycielem. Rodzima firma zajmuje się opracowywaniem innowacyjnych technologii medycznych stosowanych w małoinwazyjnej kardiologii i kardiochirurgii. 

Stowarzyszenie 21st Century Cardiothoracic Surgical Society zostało powołane w 1994 r. przez grupę wiodących amerykańskich kardiochirurgów, którzy stworzyli platformę do wymiany wiedzy i pomysłów z kolegami po fachu. W efekcie powstała społeczność innowatorów skupionych na rozwijaniu nowych technologii, służących skuteczniejszemu i mniej inwazyjnemu leczeniu chorób kardiologicznych. To grono zasilił niedawno Piotr Suwalski, jeden z pionierów wykonywania małoinwazyjnych operacji przy użyciu robota Da Vinci czy zabiegu zamykania uszka lewego przedsionka serca.

Nie jest to pierwsze wyróżnienie prof. Suwalskiego na arenie międzynarodowej. W 2019 r. został wybrany na prezydenta ISMICS (International Society for Minimally Invasive Cardiothoracic Surgery). Profesor należy również do EACTS (European Association For Cardio Thoracic Surgery) oraz ESC (European Society of Cardiology).



Mniejsze obciążenie operowanego

Jak podkreśla prof. Suwalski, zaletą promowanych przez niego małoinwazyjnych metod kardiochirurgicznych jest szybszy powrót pacjenta do zdrowia. Dzieje się tak, ponieważ wiążą się one ze znacznie mniejszym urazem oraz obciążeniem fizycznym operowanego, który traci mniej krwi i lepiej oddycha, a jego kościec i tkanki są naruszone w znacznie mniejszym stopniu. To możliwe, ponieważ nowe technologie pozwalają dziś na małoinwazyjne operowanie przez ”dziurkę od klucza” z pominięciem pełnego przecięcia mostka. Jedną z najważniejszych kwestii dla Profesora Suwalskiego jest leczenie migotania przedsionków, gdyż jest to najczęstsze zaburzenie rytmu serca. Nieleczone aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu. Szacuje się, że problem ten dotyczy dziś ok. 500-700 tys. Polaków, a liczba ta ma do 2035 roku przekroczyć milion osób. Prawie 70 proc., chorych to seniorzy w wieku 65-85 lat. Biorąc pod uwagę szybko postępujący proces starzenia się europejskich społeczeństw, znalezienie i upowszechnienie odpowiedzi na podobne schorzenia kardiologiczne jawi się obecnie jako jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny.

 Oprócz doradzania światowym gigantom, jednym ze wspieranych przez niego przedsięwzięć jest założona wraz z profesorem Sebastianem Stecem oraz biznesmanem Sanjeevem Choudhary, spółka Medinice. Polska firma rozwija nowoczesne technologie medyczne stosowane w kardiologii i kardiochirurgii. Jej najbardziej zawansowany produkt PacePress jest już w fazie badań klinicznych, a dwa kolejne – przeznaczone do wykonywania zabiegów ablacji MiniMax oraz CoolCryo – powinny zostać do nich dopuszczone w najbliższym czasie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU