×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kampania "Ciśnienie na życie": Polacy żyją krócej niż mieszkańcy Europy

Autor: MSX/RYNEK ZDROWIA

Kampania "Ciśnienie na życie": Polacy żyją krócej niż mieszkańcy Europy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polacy żyją 7 lat krócej, a Polki 4 lata krócej niż np. mieszkańcy Szwecji. Odpowiadają za to w dużym stopniu choroby układu krążenia: zawały serca i udary mózgu - wynika z raportu ogłoszonego podczas gali Heart Forum w Krakowie w czasie spotkania podsumowującego trzy  lata kampanii "Ciśnienie na Życie".

Dodano: 24 listopada 2015, 12:29

Dzięki bezpłatnym badaniom profilaktycznym prowadzonym przez blisko trzy lata w ramach kampanii "Ciśnienie na Życie" ponad 112 tys. mieszkańców Polski poznało wiek swoich serc.

Na podstawie zebranych danych zespół badawczy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ocenił rozpowszechnienie czynników ryzyka chorób układu krwionośnego w społeczeństwie oraz statystyczny wiek serca mieszkańca Polski. Jak wynika z badań, wiek serca statystycznej Polki przewyższa jej wiek metrykalny o 4,5 roku. Wiek serca statystycznego Polaka wskazuje natomiast aż 7 lat więcej niż  metryka.

Uzasadnieniem różnicy wieku serca występującej w zależności od płci jest m.in. większe zainteresowanie własnym zdrowiem u kobiet niż u mężczyzn. 55,4 proc. przebadanych osób to właśnie kobiety. Zgodnie z raportem, bardziej dbają one także o zachowanie prawidłowej wagi. Osoby, u których zdiagnozowano nadwagę, to przeważnie mężczyźni.

Wśród osób z nadwagą i otyłością odsetek chorych na nadciśnienie wynosi ponad 42 proc., podczas gdy w grupie osób ważących prawidłowo - nieco powyżej 15 proc. Do podwyższonego wieku serca mężczyzn przyczynia się także palenie tytoniu - ponad 27 proc. badanych przyznało się do tego uzależnienia.

Wywiady medyczne przeprowadzone w trakcie trwania kampanii pokazały jednak, że to mężczyźni lepiej przestrzegają zaleceń lekarskich w terapii nieprawidłowych wartości ciśnienia krwi. Ponad połowie spośród nich udaje się dobrze kontrolować zdiagnozowane wcześniej nadciśnienie tętnicze.

Od grudnia 2012 r. kampania "Ciśnienie na Życie" odwiedziła niemalże całą Polskę, oferując pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz badania wieku serca mieszkańcom ponad 120 miast. Zmierzenie parametrów takich jak ciśnienie tętnicze krwi, waga, obwód talii oraz uwzględnienie informacji na temat przebytych chorób i przyjmowanych leków, pozwoliło określić wiek serca pacjenta.

Stworzona w tym celu aplikacja "Wiek Serca" dała szansę nie tylko na obrazowe przedstawienie pacjentowi jego stanu zdrowia, ale także dostarczyła danych do raportu "Wiek serca Polaków".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU