Kalisz: szpital realizuje program KOS-zawał

Autor: Życie Kalisza/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2019 09:49

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolony im. L. Perzyny w Kaliszu działa program Koordynowanej Opieki Specjalistycznej nad pacjentem po zawale mięśnia sercowego (KOS- zawał) obejmujacy leczenie, rehabilitację oraz opiekę ambulatoryjną.

Kalisz: szpital realizuje program KOS-zawał
Program obejmuje również rehabilitację kardiologiczną Fot. Archiwum

Program obejmuje wszystkie elementy opieki nad pacjentem, który trafia do szpitala z zawałem serca. Pierwszy etap to leczenie szpitalne w ostrej fazie zawału. Kolejny to usprawnianie pacjenta w warunkach szpitalnych pod opieką lekarzy i fizjoterapeutów oraz psychologów i dietetyków. W ciągu roku od przebytego zawału pacjent ma minimum cztery wizyty w poradniach - informuje serwis Życie Kalisza.

Jak wyjaśnia dr Marek Zieliński, zastępca kierownika oddziału kardiologicznego, dotychczas pacjenci opuszczający szpital po hospitalizacji gubili się specjalistom w podstawowej opiece zdrowotnej. Część chorych była zdezorientowana, nie wiedzieli jakie leczenie stosować i jak długo, część z kolei odstawiała leki, co było powodem powikłań, a nawet zgonów. Obecnie istnieje możliwość objęcia tych pacjentów opieką całościową.

Po zakończeniu fazy rehabilitacji pacjent jest obserwowany przez lekarzy przez kolejny rok podczas systematycznych wizyt kontrolnych w poradni kardiologicznej. U niektórych chorych, jeśli są takie wskazania, wykonywane są wówczas procedury medyczne, na przykład wszczepianie kardiowertera defibrylatora.

Placówka ma podpisany kontrakt na pięć łóżek dla rehabilitacji kardiologicznej, a docelowo planuje pozyskać finansowanie na pięć kolejnych.

Więcej: zyciekalisza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum