KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

KIelce: powstało Stowarzyszenie "Kardiochirurgia świętokrzyska"

Autor: PWX/RYNEK ZDROWIA

KIelce: powstało Stowarzyszenie "Kardiochirurgia świętokrzyska"
Operacja kardiochirurgiczna w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Fot. archiwum

„Kardiochirurgia świętokrzyska” - taką nazwę nosi nowe stowarzyszenie, które powstało pod auspicjami Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Organizacja zrzesza pracowników i sympatyków Kliniki Kardiochirurgii.

Dodano: 12 grudnia 2018, 21:21 Aktualizacja: 12 grudnia 2018, 21:21

Dr Edward Pietrzyk, kierownik Kliniki Kardiochirurgii w WSzZ informuje, że celem fundacji jest głównie: promocja kieleckiej kardiochirurgii, szkolenie personelu medycznego, ale i pozyskiwanie dofinansowań do wyposażenia kliniki. 

- Konieczność sprostania postępowi medycyny wymaga kontaktu z najnowszymi osiągnięciami, co zwykle wiąże się z dość wysokimi kosztami. Inicjatywa ta ma na celu m.in.: stworzenie warunków do dotrzymania kroku światowej kardiochirurgii - tłumaczy Edward Pietrzyk.

Kolejne cele zakładają, że stowarzyszenie będzie m.in.: prowadzić edukację zdrowotną oraz działania szkoleniowo-naukowe i promujące profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych.

Stowarzyszenie powstało w 10. roku działalności Kliniki Kardiochirurgii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Trzon zespołu, który tworzył oddział stanowili specjaliści, którzy przyjechali do Kielc z Krakowa.

W pierwszym roku działalności, zespół zrealizował niewiele ponad 200 zabiegów, jednak stopniowo liczba ta rosła i w tej chwili, od kilku lat, kardiochirurdzy w Kielcach wykonują rocznie 550 – 580 zabiegów.

Procedurą najczęściej realizowana w klinice jest pomostowanie tętnic wieńcowych. Oprócz tego kardiochirurdzy z WSzZ: wszczepiają zastawki, operują tętniaki i powikłania choroby wieńcowej oraz wady wrodzone u dorosłych, nowotwory serca, realizują chirurgię zaburzeń rytmu, a także ratują pacjentów w stanach hipotermii oraz pełnią całodobowy dyżur przy zabezpieczeniu stanów ostrych, takich jak tętniaki rozwarstwione, ewentualnie zawały, które są niemożliwe do leczenia przez kardiologów inwazyjnych, tamponady - informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Klinika Kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach jest jedynym tego typu oddziałem w regionie świętokrzyskim.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU