Już ponad 100 przeszczepień serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

Autor: oprac. JKB • Źródło: Mat. prasowe, UCK, Rynek Zdrowia23 grudnia 2021 08:45

Zespół specjalistów z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku przeprowadził ponad 100 przeszczepów serca. Jak zaznaczył lekarz Maciej Duda, koordynator programu transplantacji serc w gdańskim szpitalu "mamy nadzieję na dalszy rozwój".

9 grudnia przeszczepiono 100 serce w UCK. Fot. Sylwia Mierzewska/UCK
  • Pierwsze przeszczepienia serca w UCK w Gdańsku odbyło się pod koniec grudnia 2006 roku
  • Z kolei na początku 2007 roku gdański szpital otrzymał zgodę od Ministerstwa Zdrowia na prowadzenie programu transplantacji serca
  • Pierwsze 50 serc zostało przeszczepionych w ciągu 12 lat, a kolejne 50 od 2018 roku. Dokładnie setne przeszczepienie miało miejsce 9 grudnia – serce otrzymała 57-letnia pacjentka

Czytaj: Dr Sutkowski: dawka przypominająca konieczna. "Armia ludzi zaszczepionych już jest bezbronna"

Czy polscy pacjenci i ich opiekunowie doczekają się Krajowego Planu dla Choroby Alzheimera?

Sukces UCK w Gdańsku w dziedzinie transplantologii

Pierwsze przeszczepienie serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku miało miejsce w 2006 roku. Biorca trafił do placówki w bardzo złym stanie, a na dodatek miał zdiagnozowaną niewydolność wielu narządów.

Po ponad 200 dniach leczenia pacjenta, lekarze poprawili jego stan na tyle, że można było zdecydować o przeszczepie. Procedura była skomplikowana, ale jak przypominają przedstawiciele UCK, Ministerstwo Zdrowia i minister prof. Zbigniew Religa wyrazili zgodę na jednorazowe przeszczepienie.

- Pan Tomasz dostał nowe serce 30 grudnia 2006 roku i po miesiącu mógł już opuścić szpital. Dzięki temu przeszczepieniu powrócił do normalnego życia rodzinnego i zawodowego. Miał żonę i trójkę dzieci. Niestety, z powodu infekcji płucnej zmarł po dwóch latach – wyjaśnia dr hab. n. med. Piotr Siondalski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK.

Jednak operacja zapoczątkowała systemowe działania w placówce. Już na początku 2007 roku (po żmudnej procedurze), gdański szpital otrzymał od Ministerstwa Zdrowia zgodę na prowadzenie programu transplantacji serca.

Sprawdź: Niedzielski: podpisałem rozporządzenie o obowiązku szczepień. 4. fala przejdzie w 5.

Szpitale odsyłają fizjoterapeutów do domu. Prezes KIF: dyrektorzy nie wiedzą czym się zajmują

Ponad 100 serc w 15 lat

Pierwsze 50 serc zostało przeszczepionych w Gdańsku w ciągu 12 lat. Natomiast od 2018 roku dokonano przeszczepu kolejnych narządów. Jak podkreśla cytowany w komunikacie prasowym lek. Maciej Duda z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK: "W ostatnich latach program znakomicie przyspieszył i mamy nadzieję na dalszy rozwój".

Zgodnie z zapowiedzią, od przyszłego roku program transplantacji serca ma działać jeszcze sprawniej, gdyż zmieni się sposób jego koordynacji.

- Zespół koordynatorów, w skład którego będą wchodziły dwie osoby zatrudnione w pełnym wymiarze, będzie odpowiedzialny za logistykę akcji przeszczepienia w oparciu o decyzje merytoryczne kardiochirurgów i kardiologów – dodaje koordynator programu transplantacji serc w gdańskim szpitalu.

100 przeszczep u 57-letniej kobiety

Setne przeszczepienie serca miało miejsce 9 grudnia. Biorczynią była 57-letnia pacjentka, która czekała na narząd od trzech lat. Dawcą była młoda osoba, u której orzeczono śmierć mózgu.

Jak wskazują eksperci, najważniejszym elementem w procedurze transplantacyjnej serca odgrywa czas. Od momentu zatrzymania narządu u dawcy do momentu wszczepienia biorcy nie powinny upłynąć więcej niż cztery godziny.

- Zawsze im krócej, tym lepiej. Stąd też wynika problem z dostępnością narządu, jakim jest serce – wątroba czy płuca mają akceptowalny czas transportu od 8 do 12 godzin, a serce na całą procedurę tylko 4. Jest to narząd bardzo narażony na niedokrwienie i niedotlenienie – podkreśla Maciej Duda

Przeczytaj: Zgoda na pobranie organów w Internetowym Koncie Pacjenta? MZ ucina: nie ma szans

Prof. Horban ostrzega: następna fala pandemii będzie gorsza, jeżeli się nie zaszczepimy

Idealna praca lekarzy i zespołu szpitalnego

Jak podkreślają eksperci, osoby leczone zachowawczo bez przeszczepienia w przypadku krańcowej niewydolności serca odczuwają zły komfort życia. Natomiast po operacji jest możliwy pełny powrót do funkcjonowania.

Program transplantacji serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku działa dzięki świetnej współpracy kardiochirurgów, kardiologów, anestezjologów, rehabilitantów, psychiatrów oraz władz szpitala. Zespół chirurgów składa się z:

  • dra hab. n. med. Piotra Siondalskiego,
  • dr n. med. Magdaleny Kołaczkowskiej,
  • dra n. med. Pawła Żelechowskiego,  
  • lek. Macieja Dudy działającego w ramach Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej, którą kieruje prof. dr hab. n. med. Jan Andrzej Rogowski.

- Już ponad 100 przeszczepień serca, to niewątpliwie jest sukces. Żeby to wszystko funkcjonowało, niezbędna jest cała machineria szpitala. Przez 12 lat zrobiliśmy 50 przeszczepień, od 2018 kolejne 50. Tutaj moim zdaniem nie liczy się sama liczba, ale sposób, w jaki do niej doszliśmy. To dystrybuowanie wiedzy, że jest nasz ośrodek i szukanie grupy chorych wymagających przeszczepienia, to nie jest proste. To cała organizacja współpracy sprawiła, że jest możliwość sprawnego prowadzenia tego programu – zwraca uwagę prof. dr hab. n. med. Jan Andrzej Rogowski.

Warto dodać, że oprócz serca, w Gdańsku przeszczepia się także również płuca, wątrobę, nerki, rogówki oraz komórki krwiotwórcze i szpik.

Zobacz też: Rzecznik Praw Pacjenta odpowiada na najczęstsze pytania o dostęp do lekarzy i przychodni POZ

Karczewski pyta o bałagan w Białym Miasteczku. Medycy: a kiedy pan posprząta bałagan w ochronie zdrowia?

OZŚWM nie zgadza się z wycenami AOTMiT i zlecił ekspertom ponowną kalkulację. O ile różnią się wyliczenia?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum