KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Już 55 lat kardiostymulator wspomaga pracę ludzkich serc

Autor: DZIENNIK/RYNEK ZDROWIA

Już 55 lat kardiostymulator wspomaga pracę ludzkich serc
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Reguluje rytm serca milionom ludzi na świecie, w Polsce - ponad stu tysiącom osób. 8 października mija 55. rocznica pierwszego w historii wszczepienia rozrusznika serca - urządzenia służącego do elektrycznego pobudzania rytmu.

Dodano: 08 października 2013, 11:21 Aktualizacja: 08 października 2013, 11:21

Operacji dokonał w 1958 roku kardiochirurg Ake Senning w sztokholmskiej klinice Karolinska. Twórcą pierwszego urządzenia był także Szwed - inżynier Rune Elmqvist.

Pacjent - Arne Larsson, który jako pierwszy otrzymał rozrusznik miał wówczas 43 lata. Dzięki kardiostymulatorowi żył jeszcze ponad czterdzieści lat i zmarł jako 86-latek w 2001 roku.

Pierwszy rozrusznik był znacznie większy od obecnie używanych, ponadto jego baterie działały jedynie przez dwie godziny. Dziś muszą być wymieniane co 10 lat.

W Polsce żyje ponad 100 tysięcy osób z wszczepionym kardiostymulatorem, a liczbę wszczepień szacuje się na dziewięć i pół tysiąca rocznie. 80-90 procent tych zabiegów to wszczepienia nowych rozruszników, a 10-20 procent to wymiany wyczerpanych urządzeń.

Pierwszy zabieg wszczepienia stymulatora w naszym kraju przeprowadzono w Gdańsku w 1963 roku. Dokonali tego profesor Zdzisław Kieturakis oraz doktor Wojciech Kozłowski.

Więcej: zdrowie.dziennik.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU