Już 55 lat kardiostymulator wspomaga pracę ludzkich serc

Reguluje rytm serca milionom ludzi na świecie, w Polsce - ponad stu tysiącom osób. 8 października mija 55. rocznica pierwszego w historii wszczepienia rozrusznika serca - urządzenia służącego do elektrycznego pobudzania rytmu.
Operacji dokonał w 1958 roku kardiochirurg Ake Senning w sztokholmskiej klinice Karolinska. Twórcą pierwszego urządzenia był także Szwed - inżynier Rune Elmqvist.
Pacjent - Arne Larsson, który jako pierwszy otrzymał rozrusznik miał wówczas 43 lata. Dzięki kardiostymulatorowi żył jeszcze ponad czterdzieści lat i zmarł jako 86-latek w 2001 roku.
Pierwszy rozrusznik był znacznie większy od obecnie używanych, ponadto jego baterie działały jedynie przez dwie godziny. Dziś muszą być wymieniane co 10 lat.
W Polsce żyje ponad 100 tysięcy osób z wszczepionym kardiostymulatorem, a liczbę wszczepień szacuje się na dziewięć i pół tysiąca rocznie. 80-90 procent tych zabiegów to wszczepienia nowych rozruszników, a 10-20 procent to wymiany wyczerpanych urządzeń.
Pierwszy zabieg wszczepienia stymulatora w naszym kraju przeprowadzono w Gdańsku w 1963 roku. Dokonali tego profesor Zdzisław Kieturakis oraz doktor Wojciech Kozłowski.
Więcej: zdrowie.dziennik.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
POLECAMY W PORTALU
-
Zapisy do przychodni, poradni i szpitali po nowemu. W tym roku wejdą nowe zasady rejestracji
-
Produkcja leku zakończona. W aptekach tylko do wyczerpania zapasów
-
Ta metoda pozwala na wykrycie migotania przedsionków. Kardiolog: jest szybka i nie wymaga specjalistycznego sprzętu
-
Duże zmiany w zapisach i opłatach za sanatorium na NFZ
-
Jaki jest prawidłowy puls? Mierzenie tętna pomoże wykryć migotanie przedsionków
-
Witamina D a ryzyko astmy u dzieci i dorosłych. Nowe ustalenia naukowców