Jest stanowisko konsultanta krajowego ws. wycofania partii walsartanu

Autor: MZ, RZ/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2018 10:07

Ministerstwo Zdrowia opublikowało stanowisko krajowego konsultanta w dziedzinie kardiologii prof. Jarosława Kaźmierczaka, które stanowi odpowiedź na komunikat GIF dotyczący wstrzymania w obrocie ponad 40 serii produktów leczniczych zawierających substancję czynną valsartanum.

Prof. Jarosław Kaźmierczak. Fot. PTWP

Przypomnijmy, że GIF wyjaśnił w uzasadnieniu, że wstrzymał dystrybucję leku, gdyż zaistniało podejrzenie braku spełnienia wymagań jakościowych substancji czynnej Valsartanum wytwarzanej przez jednego z producentów.

Konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii prof. dr hab. Jarosław Kaźmierczak wyjaśnia, jak postąpić w razie wstrzymania w obrocie lub wycofania z obrotu produktów leczniczych zawierających substancję czynną valsartan pochodzącą od chińskiego wytwórcy – Zhejiang Huahai Pharmaceutical.

Jak wskazuje prof. Kaźmierczak, Valsartan jest lekiem z grupy antagonistów receptora angiotensyny II (sartany, ARB).

Na polskim rynku dostępnych jest kilka innych leków z tej grupy, np. losartan, kandesartan, telmisartan, irbesartan, eprosartan. W przypadku wstrzymania w obrocie i ewentualnego wycofania z rynku wszystkich produktów zawierających valsartan, nie istnieje zagrożenie dla zdrowia lub życia, ponieważ valsartan można zastąpić innym lekiem z tej grupy lub lekami z innych grup, ale o podobnym działaniu leczniczym, np. inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE-I) - podaje konsultant krajowy w dz. kardiologii.

Skąd podejrzenia co do chińskiej substancji? Europejska Agencja Leków dostała informację od jednej z firm farmaceutycznych. Ta wzięła od Zhejiang Huahai Pharmaceutical partię substancji i po wewnętrznych dodatkowych badaniach stwierdziła, że jest zanieczyszczona.

Badania europejskiej agencji ani poszczególnych krajowych jednostek nie wykazały nieprawidłowości, ponieważ prowadzone są one zgodnie ze ściśle określoną specyfikacją. Dopiero w przypadku poszerzonych badań pojawił się problem.

Więcej: www.gov.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum