• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Jest przełom ws. sieci szpitali na linii MZ - kardiolodzy

Autor: JWX/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2017 12:42

Kardiologia zyskała zapewnienie finansowania w ramach ustawy o tzw. sieci szpitali na trzech poziomach sieciowych oraz w konkursach NFZ. - To ogromny sukces kardiologii - mówi prof. Dariusz Dudek, przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Jest przełom ws. sieci szpitali na linii MZ - kardiolodzy
Prof. Dudek wskazuje, że sieć kardiologii interwencyjnej nie zostanie "zmiażdżona" przez sieć szpitali Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

O finansowaniu zapewnił w środę (5 kwietnia) wiceminister zdrowia Piotr Gryza. Według kardiologów oznacza to znaczne poszerzenie możliwości udzielania pomocy pacjentom kardiologicznym i ich większe bezpieczeństwo. Szpitale, które nie wejdą do sieci, będą mogły liczyć na zakontraktowanie w konkursach bez wyodrębniania placówek na prywatne i publiczne. Powstaną również kryteria jakościowe, które będą współdecydowały o wysokości ustalanego ryczałtu.

Takie zmiany są krokiem milowym w rozmowach z Ministerstwem Zdrowia - uważają kardiolodzy i dodają, że jeszcze dwa tygodnie temu, podczas rozmów, zarówno na zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne konferencji, a także podczas sejmowej komisji zdrowia, nie było nawet mowy o poziomie sercowo-naczyniowym w sieci szpitali.

I choć w ustawie dalej nie ma punktu o wyodrębnieniu sieci kardiologicznej, rozpoczęcie dialogu z kardiologami pozwala twierdzić, że skuteczne i efektywne leczenie chorób sercowo-naczyniowych przestaje być pomijane przez rząd - zauważają przedstawiciele środowiska.

Według ustaleń, na 150 placówek kardiologicznych ok. 60-70 proc. ma szansę na wejście do sieci i trwałe finansowanie z budżetu. Reszta podmiotów ma możliwość uzyskania kontraktu w wyniku konkursu NFZ.

- Jeżeli te dwa zagadnienia zostaną doprecyzowane, uszczegółowione i zrealizowane latem tego roku, to 1 października możemy być spokojni, że poziom sercowo-naczyniowy jest zapewniony w Polsce - podsumowuje prof. Dudek.

Konstatuje, że tworzona od 15 lat sieć kardiologii interwencyjnej nie zostanie "zmiażdżona" przez sieć szpitali, a wręcz przeciwnie - będzie ujęta w tej strukturze z komplementarnym systemem konkursowym z NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum