• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Jest pomysł utworzenia oddziału kardiochirurgii, wniosek czeka na decyzję NFZ

Autor: oprac. MCD • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP23 czerwca 2022 16:30

Szpital Wojewódzki zamierza uruchomić oddział kardiochirurgii z pododdziałem chirurgii naczyniowej. Czeka już tylko na zielone światło Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli się pojawi, jest szansa, że powstanie jeszcze we wrześniu tego roku.

Jest pomysł utworzenia oddziału kardiochirurgii, wniosek czeka na decyzję NFZ
Szpital Wojewódzki w Koszalinie zapowiedział uruchomienie oddziału kardiochirurgii Fot. AdobeStock
  • Szpital Wojewódzki w Koszalinie zapowiedział uruchomienie oddziału kardiochirurgii z pododdziałem chirurgii naczyniowej
  • Obecnie działa tu tylko kardiologia. Na operacje pacjenci kierowani są do innych, często daleko oddalonych ośrodków
  • Nowy oddział miałby powstać w pomieszczeniach szpitalnego kompleksu przy ul. Chałubińskiego
  • Zespół lekarzy będzie działał pod przewodnictwem prof. Romualda Cichonia. Po stronie wykonawcy - spółki Medinet - stoi zapewnienie kadry, jak i wyposażenie oddziału
  • Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ośrodek w Koszalinie będzie jednym z nielicznych w kraju leczącym kompleksowo pacjentów z problemami kardiologicznymi

Koszalin. Szpital wojewódzki zamierza otworzyć oddział kardiochirurgii 

Szpital Wojewódzki w Koszalinie zamierza uruchomić oddział kardiochirurgii z pododdziałem chirurgii naczyniowej.

- Liczę, że to kwestia najbliższego czasu i że decyzja NFZ będzie dla nas pozytywna. Zwłaszcza, że działalność ta wpisuje się w założenia "Strategii Rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego do roku 2030". Jak tylko dostaniemy zielone światło, wykonawca usług rozpocznie przygotowania, aby uruchomić oddział po wakacjach, jeszcze we wrześniu - zapowiada dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, Andrzej Kondaszewski.

Zaznaczył, że planowany do uruchomienia oddział będzie "jednym z nielicznych ośrodków w kraju, w którym kompleksowo będą leczeni pacjenci z problemami kardiologicznymi".

Jak podała Marzena Sutryk, rzeczniczka prasowa szpitala, oddział ma powstać w pomieszczeniach szpitalnego kompleksu przy ul. Chałubińskiego. Jego wykonawca - za zgodą Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego - został wybrany w przetargu na dzierżawę pomieszczeń. Będzie nim Dolnośląskie Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi – Medinet Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu.

- Wykonawca ma wziąć na siebie realizację usług w zakresie świadczeń kardiochirurgicznych, a także w zakresie chirurgii naczyniowej, która jakiś czas temu została w szpitalu zawieszona z powodu braku kadry lekarskiej - zaznaczyła Sutryk.

Zespół lekarzy będzie działał pod przewodnictwem prof. Romualda Cichonia.

- Po stronie wykonawcy będzie zarówno zapewnienie kadry, jak i wyposażenie Oddziału Kardiochirurgii, np. umożliwiające krążenie pozaustrojowe. Szpital ze swojej strony udostępnia pomieszczenia oraz szereg usług niezbędnych do funkcjonowania kardiochirurgii, jak np. dostęp do diagnostyki czy bloku operacyjnego - precyzuje  dyrektor Kondaszewski.

Prawie 1 650 koronarografii i 950 angioplastyk.  Na operacje pacjenci wciąż jeżdżą do Szczecina

W Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie działa jeden z czołowych w regionie oddziałów kardiologii. Od ok. 20 lat wykonywanych jest w nim rocznie blisko 1 650 koronarografii i 950 angioplastyk. Leczonych jest rocznie ok. 550-650 ostrych zespołów wieńcowych i ok. 250 pacjentów kierowanych jest do operacji kardiochirurgicznych.

Obecnie najbliższy ośrodek, w którym wykonywane są zabiegi kardiochirurgiczne, jest w Szczecinie. Ten, który powstałby w koszalińskim szpitalu, w ocenie dyrektora placówki, stanowiłby "integralną część zabezpieczenia zdrowotnego mieszkańców Pomorza Środkowego oraz wsparłaby działalność Oddziału Kardiologii".

Choroby układu krążenia są wymieniane wśród najczęściej występujących przyczyn umieralności Polaków. Jak podano w komunikacie, w 2018 r. w województwie zachodniopomorskim zanotowano ogółem 18 557 zgonów, z tym z powodu chorób układu krążenia zmarło 8005 osób (43,1 proc).

Wśród osób powyżej 65. roku życia choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią ponad 53 proc. wszystkich zgonów. W 2020 r. średnia liczba operacji kardiochirurgicznych na 1 mln mieszkańców województwa zachodniopomorskiego wyniosła 430, przy średniej krajowej na poziomie 506 operacji.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum