KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Jakie jest prawidłowe ciśnienie? Zaostrzono wartości docelowe ciśnienia tętniczego

OPRAC. JPP • Źródło: PAP, RYNEK ZDROWIA

Jakie jest prawidłowe ciśnienie? Zaostrzono wartości docelowe ciśnienia tętniczego
Jakie jest prawidłowe ciśnienie? Zaostrzono wartości docelowe ciśnienia tętniczego Fot. AdobeStock

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi? Zaostrzono wartości docelowe ciśnienia tętniczego u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. To już wcale nie 140/90 mm Hg, a znacznie mniej. -Dla przykładu dla osób do 65. roku życia za optymalnie kontrolowane ciśnienie uznaje się ciśnienie mieszczące w zakresie 120-129/70-79 mmHg - wskazują eksperci.

Dodano: 16 października 2022, 17:35 Aktualizacja: 17 października 2022, 10:11
 • Jakie jest prawidłowe ciśnienie tętnicze? Zaostrzono wartości docelowe ciśnienia tętniczego u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym
 • Obecnie, jeżeli u kogoś rozpoznano nadciśnienie tętnicze nie wystarczy mieć ciśnienia na poziomie 140/90 mm Hg
 • Dla przykładu dla osób do 65. roku życia za optymalnie kontrolowane ciśnienie uznaje się ciśnienie mieszczące w zakresie 120-129/70-79 mmHg. Co z pozostałymi grupami wiekowymi?
 • Obniżono normy prawidłowego ciśnienia dla osób poniżej 65 roku życia, u seniorów, którzy ukończyli 65 lat, a także u osób w wieku co najmniej 80 lat
 • Eksperci przypominają, że na nadciśnienie tętnicze cierpi co najmniej 12 mln Polaków. Ostrzegają też, że pierwszym objawem nadciśnienia może być udar mózgu lub zawał serca albo zaburzenia erekcji u mężczyzn

Nadciśnienie tętnicze. To problem co najmniej 12 mln Polaków

Zwiększa się zachorowalność z powodu nadciśnienia tętniczego – alarmowali specjaliści pod koniec września z okazji inauguracji XIX edycji ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej "Servier dla serca". W tym roku jest ona w całości poświęcona nadciśnieniu tętniczemu, na które cierpi co najmniej 12 mln Polaków - wynika z danych opublikowanych podczas spotkania. Patronat nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego.

Według Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. prawie 10 mln Polaków miało zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze krwi, czyli 31,5 proc. naszej populacji.

Faktyczna liczba chorych z tego powodu sięga jednak co najmniej 12 mln, gdyż wiele osób nie mierzy ciśnienia tętniczego i nie zdaje sobie z tego sprawy. Gdy jest ono podwyższone, na ogół nie powoduje żadnych odczuwalnych dolegliwości albo są one bagatelizowane.

Ciśnienie krwi. Zaostrzono wartości docelowe ciśnienia tętniczego

Tymczasem eksperci ostrzegali, że pierwszym objawem nadciśnienia może być już udar mózgu lub zawał serca albo zaburzenia erekcji u mężczyzn.

- Dlatego decydujące znaczenie ma wczesne wykrycie nadciśnienia tętniczego i szybkie rozpoczęcie leczenia   - przekonywał prof. Aleksander Prejbisz, prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.

Prof. Aleksander Prejbisz zaznaczył, że w wytycznych Europejskich w 2018 roku i w polskich w 2019 przyjęto niższe niż dotychczas ( 140/90 mm Hg) wartości docelowe ciśnienia tętniczego.

Obowiązujące wartości docelowe ciśnienia tętniczego u osób z nadciśnieniem tętniczym:

 • U osób do 65. roku życia za ciśnienie tętnicze należy obniżać do wartości 120-129/70-79 mmHg.
 • W przypadku osób powyżej 65 lat w trakcie leczenia nadciśnienia tętniczego należy ciśnienie tętnicze utrzymwać w zakresie 130-139/70-79 mmHg.
 • Jedynie u osób starszych w wieku co najmniej 80 lat wytyczne polskie dopuszczają w trakcie leczenia ciśnienie 130-149/70-79 mmHg.

Nadciśnienie tętnicze. Jak je wykryć i leczyć?

Aby wykryć nadciśnienie, trzeba przede wszystkim regularnie kontrolować ciśnienie tętnicze krwi - wystarczy użyć ciśnieniomierza w warunkach domowych. Jedynie regularny pomiar i wychwycenie zbyt wysokiego ciśnienia może nas uchronić przed powikłaniami narządowymi, takimi jak przerost mięśnia sercowego, zamiany naczyniowe (prowadzące do udaru mózgu i zawału serca) oraz zaburzenia nerek (grożące schyłkową niewydolnością nerek).

Specjaliści zapewniali, że leczenie nadciśnienia jest na ogół bardzo skuteczne - wystarczy zmiana stylu życia, a jeśli to nie wystarczy konieczne jest zażywanie leków. Zwykle konieczna farmakoterapia w połączeniu ze zmianą diety i zwiększeniem aktywności fizycznej.

Prof. Piotr Dobrowolski z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie przekonywał, że wystarczy obniżyć ciśnienie tętnicze o 5 mmHg, by o 13 proc. zmniejszyć ryzyko udaru mózgu i niewydolności serca, o 10 proc. - zawału serca oraz o 8 proc. - choroby niedokrwiennej serca.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  POLECAMY W PORTALU