• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Innowacyjna polska konsola medyczna już z krajowym patentem. Wspomoże monitorowanie

Autor: Pozostałe źródła • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe28 czerwca 2022 17:00

Medinice – notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółka technologiczna specjalizująca się w tworzeniu rozwiązań medycznych z obszaru kardiologii i kardiochirurgii, poinformowała o otrzymaniu kolejnej ochrony patentowej.

Innowacyjna polska konsola medyczna już z krajowym patentem. Wspomoże monitorowanie
W przyszłym roku jeden z projektów firmy zostanie skomercjalizowany. For. Shutterstock
  • Urząd Patentowy RP przyznał ochronę patentową dla wynalazku Med-iConsole firmy Medinice
  • Medinice jest polską firmą założoną w 2012 roku działającą w branży technologii medycznych
  • Firma zajmuje się tworzeniem, rozwijaniem oraz komercjalizacją innowacyjnych, bezpiecznych, małoinwazyjnych rozwiązań z obszaru kardiologii i kardiochirurgii

Pięć kluczowych projektów, komercjalizacja za rok

Medinice – notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółka technologiczna specjalizująca się w tworzeniu rozwiązań medycznych z obszaru kardiologii i kardiochirurgii,  poinformowała o otrzymaniu kolejnej ochrony patentowej. Tym razem decyzja wpłynęła z Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej i dotyczy wynalazku Med-iConsole.

Innowacyjna konsola medyczna umożliwi monitorowanie parametrów pacjenta podczas zabiegów medycznych.

Obecnie Medinice pracuje nad pięcioma kluczowymi projektami, pierwszy firma wstępnie planuje skomercjalizować w przyszłym roku.

- Posiadamy portfolio z ponad dwunastoma projektami z sektora medtech oraz około sześćdziesiąt patentów i zgłoszeń patentowych. Właśnie otrzymaliśmy kolejną już w tym roku ochronę prawną, tym razem dla wynalazku Med-iConsole. To konsola medyczna wspomagająca centralną kontrolę podczas wykonywania zabiegów medycznych – mówi Sanjeev Choudhary, Prezes Zarządu i znaczący akcjonariusz Medinice S.A.

– Stworzenie prototypu powstało w odpowiedzi na problem pojawiający się podczas nowoczesnych zabiegów medycznych, czyli braku optymalizacji narzędzi, personelu oraz przestrzeni na sali operacyjnej. Powodem jest to, że operacje oparte są o użytkowanie oprogramowania działającego na kilku komputerach oraz dodatkowych elektronicznych systemach wspomagających (m.in. komunikację, obserwację, diagnostykę), a to z kolei generuje potrzebę dodatkowego specjalistycznego personelu oraz przestrzeni. Nasze rozwiązanie wychodzi temu naprzeciw. Projekt integruje obsługę kilku komputerów służących do centralnej kontroli podczas trwania zabiegów, zmniejszając w ten sposób prawdopodobieństwo błędu ze strony personelu medycznego. Głównym celem wykorzystania technik komputerowych jest wsparcie zabiegów, podniesienie ich jakości i bezpieczeństwa oraz możliwość sprawnej rejestracji i analizy parametrów pacjenta. W efekcie chcemy również by nasze rozwiązanie przyczyniało się do obniżenia kosztów całego procesu zabiegowego, co w obecnych czasach jest niezwykle istotne. – dodaje.

Tylko w tym roku Medinice otrzymała siedem pozytywnych decyzji dot. ochrony patentowej, m.in. ze strony Urzędów Patentowych z EU, USA czy Izraela. Ochrona dotyczyła projektów takich jak CoolCryo, czy też EP Bioptom.

Obecnie spółka intensyfikuje prace nad pięcioma kluczowymi projektami. Mowa o MiniMax, czyli elektrodzie 2 w 1, służącej do wykonywania zabiegów ablacji prądem; CoolCryo – kriopalikatorze służącym do wykonywania małoinwazyjnej krioablacji kardiochirurgicznej; PacePress – opatrunku uciskowym, którego celem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia krwiaka. Medinice pracuje również nad rozwiązaniem EP Bioptom, czyli elektrofizjologiczną elektrodą diagnostyczną do endomiokardialnej biopsji, a także nad AtriClamp – innowacyjną technologią zamknięcia uszka lewego przedsionka serca (LAAO).

Szacuje się, że globalny rynek chorób układu krążenia w 2022 roku osiągnie wartość 146,4 mld dol.

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum