×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

IX Forum Rynku Zdrowia: problemem opieka po interwencji kardiologicznej

Autor: KL/RYNEK ZDROWIA

IX Forum Rynku Zdrowia: problemem opieka po interwencji kardiologicznej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce liczba zabiegów przywracających właściwy rytm serca - m.in. ablacji i wszczepiania kardiowerterów-defibrylatorów - wzrosła trzykrotnie. - Problemem jednak pozostaje dostęp do opieki po interwencji kardiologicznej - mówił Zbigniew Kalarus, kierownik Katedry Kardiologii Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Centrum Chorób Serca podczas sesji "Kardiologia - wyzwania i możliwości" na IX Forum Rynku Zdrowia.

Dodano: 23 października 2013, 16:11 Aktualizacja: 23 października 2013, 16:17

Kalarus zwracał uwagę, że wzrost liczby pacjentów kardiologicznych z implantowanymi urządzeniami pociąga za sobą problem zapewnienia im dalszej wysokospecjalistycznej opieki.

- Trzeba pamiętać, że leczenie tych pacjentów nie kończy się w chwili wszczepieniu urządzenia. W dalszym czasie wymagają oni opieki w poradniach specjalistycznych, najlepiej by ta odbywała się w tych samych ośrodkach, w których wykonano zabieg. Wszczepione urządzenia muszą być systematycznie kontrolowane. Nierzadko bowiem trzeba je wymieniać, np. wskutek wyczerpania baterii, czy wystąpienia powikłań - wyjaśniał. 

Specjalista zwracał uwagę, że obecnie jedyną z nielicznych technik, które dają realne szanse na całkowite wyleczenie jest ablacja. - To dziedzina bardzo ważna, a w Polsce ten kierunek rozwija się bardzo wolno - mówił. 

Jak podkreślał nakłady poniesione  na ablacje zwracają się w ciągu dwóch lat. - Dlatego tak ważne jest propagowanie tej metody. Dziś jednak mamy taką sytuację, że pacjent w kolejce  na takie świadczenie czeka niekiedy dwa lata. Po takim czasie zaś zastosowanie ablacji traci sens - zaznaczał profesor.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU