ICZMP: powrót dorosłych, a kiedyś małych pacjentów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2018 13:49

Przez lata w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi kardiolodzy leczyli tylko dzieci. Gdy te dorastały i wciąż miały problemy z sercem, musiały szukać ratunku w szpitalach w Poznaniu i Aninie. Od ubiegłego roku w ICZMP działa Klinika Kardiologii i Wad Wrodzonych Dorosłych. W tych pacjentach lekarze często rozpoznają dzieci, które leczyli przed laty.

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi mogą dzisiaj być leczeni także dorośli, ci którzy kiedyś - będąc dziećmi- byli tam poddani zabiegom operacyjnym. Fot. PTWP

W Klinice Kardiologii i Wad Wrodzonych Dorosłych, dzięki intensywnej współpracy z kardiologami dziecięcymi, wprowadza się innowacyjne zabiegi, które pozwalają uniknąć skomplikowanych, obarczonych dużym ryzykiem operacji na otwartym sercu.

Jednym z nowatorskich rozwiązań jest zastawka płucna Edwardsa-Sapiena, którą wcześniej wszczepiali pacjentom, korzystając z nieinwazyjnych metod, jedynie specjaliści z Anina i Poznania. Teraz dołączyli do nich łódzcy lekarze.

Właściwością zastawki jest Edwardsa-Sapiena możliwość rozprężenia do 29 milimetrów. Wcześniej łódzcy specjaliści wprowadzali do organizmu jedynie zastawki o wielkości 22 milimetrów, czyli takie, które nadawały się do korygowania wady u małych pacjentów. Teraz mogą leczyć również dorosłych.

W Klinice Kardiologii i Wad Wrodzonych Dorosłych zdarzają się także pacjentki w ciąży - zauważa Gazeta Wyborcza. Kilka miesięcy temu lekarze ratowali kobietę z poszerzoną zastawką aortalną. Wadę udało się skorygować przy użyciu nieinwazyjnych metod. Dziecko przyszło na świat w 36. lub 37. tygodniu ciąży.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum