• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Hryniewiecki nowym pełnomocnikiem MZ. Szumowski szefem Narodowego Instytutu Kardiologii

Autor: oprac. WOK • Źródło: MZ, Rynek Zdrowia28 stycznia 2022 14:39

Kardiologia. Prof. Tomasz Hryniewiecki został pełnomocnikiem Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia. Z kolei były minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski zostanie dyrektorem Narodowego Instytutu Kardiologii. Zastąpi na tym stanowisku prof. Hryniewieckiego.

Hryniewiecki nowym pełnomocnikiem MZ. Szumowski szefem Narodowego Instytutu Kardiologii
Od lewej: prof. Tomasz Hryniewiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski i były szef MZ prof. Łukasz Szumowski Fot. MZ
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał prof. Tomasza Hryniewieckiego na stanowisko pełnomocnika Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia
  • Dotychczas prof. Tomasz Hryniewiecki kierował Narodowym Instytutem Kardiologii - Państwowym Instytutem Badawczym
  • Stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii obejmie wkrótce prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia w latach 2018-2020

Nowy pełnomocnik MZ będzie odrabiał tzw. dług kardiologiczny?

- Jednym z najistotniejszych zadań Ministerstwa Zdrowia w najbliższych miesiącach po 5 fali będzie nadrobienie zaległości zdrowotnych, szczególnie w zakresie onkologii i chorób układu krążenia. Minister zdrowia powołał właśnie pełnomocnika Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia. Został nim prof. Tomasz Hryniewiecki - poinformował w piątek resort zdrowia.

- Rozwój Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia wraz z Krajową Siecią Onkologiczną to jeden z naszych priorytetów na ten rok. Wyjdziemy bowiem z epidemii bardzo poturbowani zdrowotnie. Musimy te zaległości nadrobić stąd też jak najszybciej chcemy wzmocnić polską kardiologię - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Profesor Hryniewiecki to najlepsza z osób, która może zadbać o szybki rozwój projektu Krajowej Sieci Kardiologicznej, by stała się tym dla kardiologii, czym Krajowa Sieć Onkologiczna dla Onkologii - zaznaczył szef resortu zdrowia.

Prof. Tomasz Hryniewiecki to jeden z czołowych polskich kardiologów z międzynarodowym dorobkiem, publikujący w wielu światowych czasopismach naukowych. Jest współzałożycielem Sekcji Wad Zastawkowych Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, której jest obecnie przewodniczącym.

Z Narodowym Instytutem Kardiologii  prof. Tomasz Hryniewiecki związany jest od ponad 30 lat. Od 2015 r. pełni stanowisko dyrektora Instytutu, w którym jest również kierownikiem Kliniki Wad Zastawkowych Serca, a od 2012 do 2015 roku był zastępcą dyrektora Instytutu ds. klinicznych.

Prof. Hryniewieckiego na stanowisku szefa Narodowego Instytutu Kardiologii  zastąpi były minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski

- W ramach powołanej pod jego pieczą w ubiegłym roku Krajowej Sieci Kardiologicznej, której pilotaż odbywa się na Mazowszu działa już blisko 90 POZ-tów i 41 poradni oraz oddziałów kardiologicznych. Krajowa Sieć Kardiologiczna ma stanowić wyznacznik standardu leczenia polskich pacjentów w zakresie chorób układu krążenia. Prof. Hryniewiecki prace nad przygotowaniem Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia, przewidzianego na lata 2022-2033, koordynuje od ponad roku - przypomina resort zdrowia.

Po objęciu funkcji pełnomocnika ministra zdrowia ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia przez prof. Tomasza Hryniewieckiego, stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii obejmie były minister zdrowia (w latach 2018-2020) prof. Łukasz Szumowski, który z Instytutem związany jest od 20 lat i w którym kieruje Centrum Zaburzeń Rytmu Serca.

W swojej karierze był m.in. członkiem European Heart Rhythm Association, Training Fellowships Committee czy Innovation Commity. W latach 2016-2018 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum