Hipercholesterolemia rodzinna często prowadzi do chorób sercowo-naczyniowych

O programie profilaktyczno-edukacyjnym KORDIAN, mającym ograniczyć występowanie czynników ryzyka sercowo-naczyniowego w woj. mazowieckim i łódzkim, rozmawiamy z prof. Wojciechem Drygasem, kierownikiem Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.
- Założeniem programu, który ma objąć łącznie 4 tysiące pacjentów z województw mazowieckiego i łódzkiego jest m.in. współpraca Narodowego Instytutu Kardiologii, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Fundacji My Pacjenci z placówkami podstawowej opieki zdrowotnej - mówi prof. Wojciech Drygas.
Wskazuje, że zasadniczym celem tego przedsięwzięcia jest wyłonienie osób o wysokim poziomie ryzyka chorób serca i naczyń, a szczególnie zidentyfikowanie osób z hipercholesterolemią rodzinną. - To stosunkowo rzadko występująca patologia, która prowadzi często do przedwczesnego występowania chorób sercowo-naczyniowych oraz do istotnego skrócenia długości życia - zaznacza nasz rozmówca.
Dodaje, że ważną częścią projektu KORDIAN jest bardzo starannie przemyślany program badań przesiewowych. - W tym celu, drogą konkursu, wybranych zostało 40 placówek POZ, których personel przeszedł gruntowne szkolenie, obejmujące nie tylko lekarzy, ale też pielęgniarki oraz dietetyków czy specjalistów w zakresie aktywności fizycznej - wylicza prof. Drygas,.
- W ramach programu przygotowano też strefę edukacyjną, adresowaną z jednej strony do personelu placówek POZ, a z drugiej strony do ich pacjentów. Realizacji tego zadania służyć będzie nowatorska forma stosowana w tego rodzaju programach, czyli bon edukacyjny - informuje ekspert.
- Za sprawą tegoż bonu osoby o wysokim poziome czynników ryzyka sercowo-naczyniowego będą mogły zasięgnąć 24 porad trwających po 15 minut, nakierowanych na zapobieganie takim schorzeniom, a także na poprawę stylu życia. Porady te będą udzielane zarówno przez personel wspomnianych placówek POZ, jak również w formie warsztatów oferowanych przez Narodowy Instytut Kardiologii - tłumaczy specjalista.
- Warto też wspomnieć o rozbudowanych, kaskadowych badaniach genetycznych, dzięki którym wyłonieni zostaną pacjenci z hipercholesterolemią rodzinną. Te osoby zostaną następnie poddane starannie wypracowanemu leczeniu - podsumowuje prof. Wojciech Drygas.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
POLECAMY W PORTALU
-
Kiedy można zwolnić pracownika na L4? Tych zasad trzeba przestrzegać
-
Co z niezrealizowanymi receptami sprzed 1 września? NFZ: system będzie je wkrótce blokował
-
Niezdolność do pracy. Te warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie
-
Gdzie sprawdzić listę bezpłatnych leków dla seniorów i dzieci? Jest łatwy sposób
-
2 tys. zł miesięcznie dla studenta medycyny. Są dwa główne warunki
-
Lekarz przyjmujący prywatnie tej recepty nie wypisze. Sypią się skargi