×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Hipercholesterolemia rodzinna często prowadzi do chorób sercowo-naczyniowych

Autor: KL, MAK/RYNEK ZDROWIA

Hipercholesterolemia rodzinna często prowadzi do chorób sercowo-naczyniowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O programie profilaktyczno-edukacyjnym KORDIAN, mającym ograniczyć występowanie czynników ryzyka sercowo-naczyniowego w woj. mazowieckim i łódzkim, rozmawiamy z prof. Wojciechem Drygasem, kierownikiem Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Dodano: 23 stycznia 2020, 21:03 Aktualizacja: 23 stycznia 2020, 21:06

- Założeniem programu, który ma objąć łącznie 4 tysiące pacjentów z województw mazowieckiego i łódzkiego jest m.in. współpraca Narodowego Instytutu Kardiologii, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Fundacji My Pacjenci z placówkami podstawowej opieki zdrowotnej - mówi prof. Wojciech Drygas.

Wskazuje, że zasadniczym celem tego przedsięwzięcia jest wyłonienie osób o wysokim poziomie ryzyka chorób serca i naczyń, a szczególnie zidentyfikowanie osób z hipercholesterolemią rodzinną. - To stosunkowo rzadko występująca patologia, która prowadzi często do przedwczesnego występowania chorób sercowo-naczyniowych oraz do istotnego skrócenia długości życia - zaznacza nasz rozmówca.

Dodaje, że ważną częścią projektu KORDIAN jest bardzo starannie przemyślany program badań przesiewowych. - W tym celu, drogą konkursu, wybranych zostało 40 placówek POZ, których personel przeszedł gruntowne szkolenie, obejmujące nie tylko lekarzy, ale też pielęgniarki oraz dietetyków czy specjalistów w zakresie aktywności fizycznej - wylicza prof. Drygas,.

- W ramach programu przygotowano też strefę edukacyjną, adresowaną z jednej strony do personelu placówek POZ, a z drugiej strony do ich pacjentów. Realizacji tego zadania służyć będzie nowatorska forma stosowana w tego rodzaju programach, czyli bon edukacyjny - informuje ekspert.

- Za sprawą tegoż bonu osoby o wysokim poziome czynników ryzyka sercowo-naczyniowego będą mogły zasięgnąć 24 porad trwających po 15 minut, nakierowanych na zapobieganie takim schorzeniom, a także na poprawę stylu życia. Porady te będą udzielane zarówno przez personel wspomnianych placówek POZ, jak również w formie warsztatów oferowanych przez Narodowy Instytut Kardiologii - tłumaczy specjalista.

- Warto też wspomnieć o rozbudowanych, kaskadowych badaniach genetycznych, dzięki którym wyłonieni zostaną pacjenci z hipercholesterolemią rodzinną. Te osoby zostaną następnie poddane starannie wypracowanemu leczeniu - podsumowuje prof. Wojciech Drygas.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU