Hipercholesterolemia rodzinna często prowadzi do chorób sercowo-naczyniowych

Autor: KL, MAK/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2020 21:03

O programie profilaktyczno-edukacyjnym KORDIAN, mającym ograniczyć występowanie czynników ryzyka sercowo-naczyniowego w woj. mazowieckim i łódzkim, rozmawiamy z prof. Wojciechem Drygasem, kierownikiem Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Prof. Wojciech Drygas w rozmowie z Rynkiem Zdrowia; FOT. PTWP

- Założeniem programu, który ma objąć łącznie 4 tysiące pacjentów z województw mazowieckiego i łódzkiego jest m.in. współpraca Narodowego Instytutu Kardiologii, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Fundacji My Pacjenci z placówkami podstawowej opieki zdrowotnej - mówi prof. Wojciech Drygas.

Wskazuje, że zasadniczym celem tego przedsięwzięcia jest wyłonienie osób o wysokim poziomie ryzyka chorób serca i naczyń, a szczególnie zidentyfikowanie osób z hipercholesterolemią rodzinną. - To stosunkowo rzadko występująca patologia, która prowadzi często do przedwczesnego występowania chorób sercowo-naczyniowych oraz do istotnego skrócenia długości życia - zaznacza nasz rozmówca.

Dodaje, że ważną częścią projektu KORDIAN jest bardzo starannie przemyślany program badań przesiewowych. - W tym celu, drogą konkursu, wybranych zostało 40 placówek POZ, których personel przeszedł gruntowne szkolenie, obejmujące nie tylko lekarzy, ale też pielęgniarki oraz dietetyków czy specjalistów w zakresie aktywności fizycznej - wylicza prof. Drygas,.

- W ramach programu przygotowano też strefę edukacyjną, adresowaną z jednej strony do personelu placówek POZ, a z drugiej strony do ich pacjentów. Realizacji tego zadania służyć będzie nowatorska forma stosowana w tego rodzaju programach, czyli bon edukacyjny - informuje ekspert.

- Za sprawą tegoż bonu osoby o wysokim poziome czynników ryzyka sercowo-naczyniowego będą mogły zasięgnąć 24 porad trwających po 15 minut, nakierowanych na zapobieganie takim schorzeniom, a także na poprawę stylu życia. Porady te będą udzielane zarówno przez personel wspomnianych placówek POZ, jak również w formie warsztatów oferowanych przez Narodowy Instytut Kardiologii - tłumaczy specjalista.

- Warto też wspomnieć o rozbudowanych, kaskadowych badaniach genetycznych, dzięki którym wyłonieni zostaną pacjenci z hipercholesterolemią rodzinną. Te osoby zostaną następnie poddane starannie wypracowanemu leczeniu - podsumowuje prof. Wojciech Drygas.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum