Heart Team z Gdańska uratował 15-latkę. Lekarze przeprowadzili zabieg metodą "zastawka w zastawkę"

Autor: oprac. KM • Źródło: materiały prasowe07 grudnia 2021 16:07

Zespół specjalistów z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przeprowadził zabieg implantacji zastawki mitralnej metodą "zastawka w zastawkę" u 15-letniej pacjentki. Zabieg był ryzykowny z uwagi na już kilkakrotnie operowaną wadę wrodzoną serca.

15-letnia pacjentka i Heart Team z UCK. FOT. SYLWIA MIERZEWSKA/UCK
  • Specjaliści z UCK w Gdańsku jako Heart Team przeprowadzili zabieg implantacji zastawki metodą "zastawka w zastawkę" u 15-letniej pacjentki
  • Był on obarczony bardzo dużym ryzkiem, ponieważ nastolatka, ze względu na wadę wrodzoną serca, wcześniej przeszła już cztery operacje
  • Pacjentkę do Gdańska skierowali lekarze z innego ośrodka

Krótsze kolejki do lekarzy? NFZ zapłaci więcej za endokrynologa, kardiologa, neurologa i alergologa

Zuza ma 15 lat i, mimo tak młodego wieku, ma już za sobą pięć operacji serca. Urodziła się z wadą wrodzoną – brakiem przegrody międzyprzedsionkowej.

Ubytek przegrody. Towarzyszy mu wiele innych wad

- Ubytek przegrody przedsionkowo-komorowej to wrodzona wada serca o szerokim spektrum wielu mniejszych lub większych nieprawidłowości o różnym stopniu zaawansowania. Podstawową cechą jest brak tkanki przedsionkowo-komorowej współistniejący z nieprawidłową budową zastawek przedsionkowo-komorowych – tłumaczy dr hab. n. med. Joanna Kwiatkowska, ordynator Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Pierwszą operację dziewczynka przeszła w wieku zaledwie dwóch miesięcy. Wówczas lekarze odtworzyli przegrodę między przedsionkami serca oraz naprawili niedomykalność zastawki mitralnej. Po 11 miesiącach niezbędna była kolejna interwencja, ponieważ doszło do rozszczelnienia się zastawki. Kiedy Zuzie urosło serce, lekarze ponownie musieli otworzyć jej klatkę piersiową, żeby wszczepić protezę mechaniczną. Niestety, po zabiegu wystąpiła duża niedomykalność spowodowana przeciekiem okołozastawkowym. W związku z tym nastolatka była operowana po raz czwarty. Usunięto protezę mechaniczną i wszczepiono zastawkę biologiczną.

Pacjentka miała problemy z poruszaniem. Do szpitala trafiła w ciężkim stanie

- Zastawka biologiczna w miarę upływu lat ulega degeneracji. Występuje postępujące pogrubianie się płatków, odkładanie w nich soli wapnia, co w efekcie prowadzi do ich usztywnienia i ograniczenia ruchomości. Ta dysfunkcja skończyła się w sytuacji Zuzy całkowitym zamknięciem światła zastawki, czyli brakiem możliwości prawidłowego przepływu krwi – dodaje dr hab. Kwiatkowska.

Cztery operacje Zuza miała przeprowadzone w innych ośrodkach w Polsce. Na ostatni zabieg trafiła do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Specjaliści z Gdańska posiadają największe doświadczenie w leczeniu przezcewnikowym wad strukturalnych serca. O pomoc w zajęciu się bardzo trudnym przypadkiem dziewczynki zostali poproszeni przez lekarzy z innego ośrodka. W UCK pacjentką zajął się zespół składający się z kardiochirurgów, kardiologów (dziecięcych i dorosłych) oraz specjalistów diagnostyki obrazowej.

Zuza trafiła do szpitala w bardzo ciężkim stanie. Najprostsze aktywności, jak np. poruszanie się, sprawiały jej gigantyczny problem. Nie mogła wejść na drugie piętro, bardzo schudła.

- Pomiary echokardiograficzne i cewnikowanie serca pokazały bardzo wysokie ciśnienie w łożysku płucnym. To wszystko wskazywało, że problem jest bardzo poważny, a jej stan po kilku operacjach bardzo ciężki – zaznacza prof. dr hab. n. med. Marcin Fijałkowski z I Kliniki Kardiologii UCK.

Klasyczny zabieg niósł zbyt duże ryzyko

Lekarze z zespołu sercowego (Heart Team UCK) zdecydowali, że przeprowadzenie klasycznej operacji z użyciem krążenia pozaustrojowego wiąże się z gigantycznym ryzykiem i nastolatka może jej po prostu nie przeżyć.

- Zaproponowałem rozwiązanie „zastawka w zastawkę” (ang. valve in valve). Polega ono na tym, że mało inwazyjnie, przezcewnikowo, implantuje się nową protezę w uprzednio wstawioną, zdegenerowaną zastawkę mitralną – mówi dr hab. n. med. Dariusz Jagielak z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK, który przeprowadził zabieg.

Operację tą metodą przeprowadza się bez użycia krążenia pozaustrojowego, z bardzo małego dostępu z lewej strony klatki piersiowej, w okolicy koniuszka serca.

– Wierzymy, że uzyskamy przynajmniej częściowy regres tego wszystkiego, co wydarzyło się w ostatnich latach w krążeniu płucnym. Wówczas, w znacznie większym komforcie hemodynamicznym, tę zastawkę zoperujemy. Oczywiście, będzie możliwe przeprowadzenie operacji klasycznej za kilka lat ze znacznie mniejszym ryzykiem operacyjnym – dodaje kardiochirurg.

Parametry się poprawiły, ale Zuzę czeka jeszcze jeden zabieg

Zuza przeszła zabieg w październiku, co ważne, już półtora tygodnia po nim poszła do szkoły. - Zastawka wszczepiona podjęła całkowicie funkcję, była szczelna, a jej wielkość prawidłowo dobrana. Po kontroli wiemy, że wszystkie parametry u nastolatki się poprawiły – mówi prof. Marcin Fijałkowski.

Po ostatniej operacji nastolatka jest ściśle monitorowana przez specjalistów z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, będzie przyjeżdżać na kontrolę co dwa miesiące. – Nie chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, jaka miała miejsce przed naszą interwencją – podkreśla dr hab. Joanna Kwiatkowska.

Zuzę czeka jeszcze jedna operacja, zdaniem lekarzy, ostatnia w jej życiu.  Specjaliści szacują, że odbędzie się za 2 lub 3 lata. – Mocno wierzę w to, że wszystko się uda. Operację trzeba wykonać w takim momencie, kiedy warunki hemodynamiczne będą optymalne, gdy ryzyko związane z nadciśnieniem płucnym będzie zredukowane. To jest clue całej sytuacji – dodaje dr Jagielak.

15-letnią Zuzą zajął się Heart Team UCK w składzie:

  • Dr hab. n. med. Joanna Kwiatkowska, ordynator Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca UCK;
  • Dr hab. n. med. Dariusz Jagielak z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK;
  • Prof. dr hab. n. med. Marcin Fijałkowski  z I Kliniki Kardiologii UCK;
  • Prof. dr hab. n. med. Robert Sabiniewicz z Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca UCK;
  • Dr n. med. Radosław Targoński z I Kliniki Kardiologii UCK;
  • Prof. dr hab. n. med. Romuald Lango z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK;
  • Dr n. med. Izabela Pisowodzka z I Kliniki Kardiologii UCK.

Zobacz też: Niewydolność serca. Rośnie "dług kardiologiczny". Zabija Polaków z chorobami układu krążenia

Pielęgniarki niewydolności serca są pilnie potrzebne. Mogą już uzyskać taki certyfikat

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum