KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Gorzów Wielkopolski: szpital wprowadza nową metodę leczenia wady serca

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Gorzów Wielkopolski: szpital wprowadza nową metodę leczenia wady serca
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim po raz pierwszy w jego historii przeprowadzono zabiegi przezskórnego zamknięcia ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej serca. Ta stosunkowo mało inwazyjna metoda jest alternatywą dla operacji na otwartym sercu.

Dodano: 03 września 2019, 13:27 Aktualizacja: 03 września 2019, 13:37

Jak poinformowała we wtorek (3 września) rzeczniczka lecznicy Agnieszka Wiśniewska, zabiegi odbyły się w miniony czwartek (29 sierpnia) bez żadnych powikłań i komplikacji, a pacjenci już wyszli do domów. Według niej, to przełom w leczeniu chorych z wrodzoną wadą serca w gorzowskim szpitalu.

W zeszłym tygodniu gorzowscy kardiolodzy pod kierunkiem prof. Marka Grygiera ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu przeprowadzili u trzech pacjentów zabieg przezskórnego zamknięcia ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej serca. Zabiegowi poddano osoby w wieku 25, 26 i 46 lat, które przeszły udary mózgu będące następstwem dysfunkcji układu krążenia.

- Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu u dwóch pacjentów było PFO, czyli przetrwały otwór owalny w sercu. To bardzo częsta wada serca, bo występuje u co czwartej dorosłej osoby. Zdecydowana większość z nich nie ma z tego powodu żadnych objawów. U zaledwie 1 proc. z nich - głównie wśród młodych ludzi - może wystąpić udar mózgu. Jego przyczyną jest właśnie PFO - powiedział ordynator oddziału kardiologii gorzowskiego szpitala Roman Mycka.

Dodał, że trzecią osobą poddaną zabiegowi była kobieta z ubytkiem przegrody międzyprzedsionkowej (ASD) typu II.

Jak wyjaśnił Mycka, obie te wady (ASD i PFO) polegają na nieprawidłowym połączeniu przedsionków serca: prawego i lewego. Wówczas krew żylna miesza się z tętniczą. Pacjent szybciej się męczy i uskarża na kołatanie serca, rozwija się niewydolność krążenia.

- U naszych pacjentów brak szczelnej przegrody międzyprzedsionkowej był przyczyną udaru mózgu. Zabiegi, które wykonaliśmy zabezpieczą ich przed kolejnymi udarami. Po sześciu miesiącach będą mogli odstawić wszystkie leki i czuć się w pełni wyleczeni - podkreślił Mycka.

Tego typu wady mięśnia sercowego do niedawna były leczone operacyjnie na otwartym sercu. Lekarze wspomagając się płuco-sercem na ubytek nakładali łatkę, która uniemożliwiała nieprawidłowy przepływ krwi. Najnowsza metoda polega na przezskórnym założeniu specjalnych "parasolek" z zastosowaniem technik i możliwości kardiologii interwencyjnej.

- Zabieg polega na znieczuleniu okolicy pachwiny pacjenta. Następnie nakłuwa się żyłę udową i wprowadza bardzo cienki cewnik, przez który umieszcza się złożony system zamykania ubytku tzw. parasolki. W momencie, kiedy parasolka po lewej stronie przegrody międzyprzedsionkowej jest prawidłowo dopasowana, zostaje otwarta druga część systemu po prawej stronie przegrody międzyprzedsionkowej (druga "parasolka"). W ten sposób przegroda zostaje uszczelniona - wyjaśnił prof. Grygier.

Dodał, że dzięki chęci zdobywania nowych umiejętności przez specjalistów ze szpitala w Gorzowie, dołączył on do grona placówek, w których wykonuje się tego typu zabiegi. Tym samym pacjenci z tego miasta i okolic nie będą zmuszeni do szukania pomocy w innych ośrodkach medycznych.

Marcin Rynkiewicz - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU