KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Gliwicki szpital podpisał z NFZ umowę o programie KOS-zawał

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Gliwicki szpital podpisał z NFZ umowę o programie KOS-zawał
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach podpisał w poniedziałek (25 marca) umowę z NFZ, dzięki której w placówce będzie realizowana kompleksowa opieka kardiologiczna dla pacjentów po zawale serca, czyli program KOS-zawał - podał gliwicki magistrat.

Dodano: 25 marca 2019, 12:12 Aktualizacja: 25 marca 2019, 12:31

Lokalne władze porozumieniem z NFZ nie są w pełni usatysfakcjonowane. - Nadal, wbrew wcześniejszym obietnicom przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, Szpital Miejski nr 4 nie ma zapewnionego finansowania świadczeń równie potrzebnej mieszkańcom szeroko rozumianej kardiologii inwazyjnej - podał Urząd Miasta Gliwice.

KOS-zawał to koordynowana opieka specjalistyczna dla pacjenta po zawale mięśnia sercowego. Obejmuje również program opieki i rehabilitacji kardiologicznej. Chory otrzymuje w niej m.in. indywidualny plan leczenia, komplet badań kontrolnych, rehabilitację kardiologiczną, edukację i możliwość 24-godzinnej konsultacji w ramach oddziału kardiologicznego.

W ostatnich miesiącach władze i mieszkańcy Gliwic domagali się od publicznego płatnika zapewnienia finansowania pracowni kardiologii inwazyjnej w szpitalu miejskim. Mieszkańcy manifestowali na gliwickim Rynku, prezydent miasta wysłał list do ministra zdrowia.

- Mamy nowoczesny oddział kardiologiczny, specjalistyczną pracownię hemodynamiki i znakomitych lekarzy, ale nie mamy kontraktu z NFZ - podkreślali.

NFZ wskazywał wcześniej, że szpital nie spełnił warunków określonych w rozporządzeniu ministra. Zaproponował jednak nielimitowane finansowanie leczenia mieszkańców Gliwic i powiatu gliwickiego właśnie w ramach tzw. KOS-zawał. Wniosek złożony przez szpital również początkowo nie spełnił warunków określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia, teraz przeszkody usunięto.

Gliwicki urząd miasta potwierdził w poniedziałek, że szpital może już realizować kompleksową opiekę nad pacjentami po zawale mięśnia sercowego. Umowa szpitala na program KOS-zawał obowiązuje do 30 czerwca 2021 r.

- To jednak tylko połowiczny sukces, ponieważ szpitalowi zależało na obiecanym kontrakcie na kardiologię inwazyjną. Pozwoliłoby to na pełne wykorzystanie potencjału pracowni - wskazują urzędnicy.

Nowoczesną pracownię hemodynamiki uruchomiono w gliwickim szpitalu w czerwcu 2017 r. W całości sfinansowano ją z budżetu miejskiego.

- Zgodnie z zapewnieniami Narodowego Funduszu Zdrowia pracownia miała otrzymać finansowanie pozwalające na udzielanie pacjentom z chorobami serca szybkiej, wysokospecjalistycznej pomocy kardiologicznej na miejscu - w Gliwicach. Przed otwarciem pracowni pacjenci z Gliwic i powiatu gliwickiego z zawałem serca byli leczeni inwazyjnie rzadziej, a pomoc im była udzielana średnio 45 minut później niż przeciętnie w województwie śląskim - podkreślają przedstawiciele władz lokalnych.

Od początku funkcjonowania pracowni hemodynamiki wykonano w niej ponad 2,5 tys. zabiegów ratujących życie. Chodzi o angioplastykę w ostrych zespołach wieńcowych, koronarografię i wszczepienia rozrusznika.

- Narodowy Fundusz Zdrowia odmówił rozliczenia tych świadczeń, tłumacząc to brakiem kontraktu gliwickiej placówki na kardiologię inwazyjną, choć udzielenie pomocy pacjentom w tym przypadku było obowiązkiem szpitala. Racje te potwierdził sąd, nakazując NFZ zapłatę za te procedury. Do tej pory szpital tych pieniędzy nie otrzymał. Dług NFZ-u z tego tytułu wynosi 10 mln zł - podał urząd miasta.

Program Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca (KOS-Zawał) został wprowadzony w październiku 2017 r. dla poprawy jakości leczenia i zmniejszenia śmiertelności pacjentów po zawale serca. Przygotowały go: Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologii.

W ramach KOS-Zawał pacjenci mają zapewnioną ciągłość diagnostyki i leczenia, w tym również rehabilitacji kardiologicznej i edukacji o czynnikach ryzyka chorób serca, w kolejnych 12 miesiącach od wypisu ze szpitala. Za ogromne zalety programu eksperci uważają m.in. to, że chorzy nim objęci mają znacznie ułatwiony dostęp do konsultacji kardiologicznych i do zabiegowych procedur kardiologicznych.

Dane zebrane w 1,5 roku z różnych ośrodków prowadzących program wskazują, że pacjenci biorący w nim udział mają w pierwszym roku po zawale kilkukrotnie mniejsze ryzyko zgonu w porównaniu z chorymi objętymi standardową opieką zdrowotną. Obecnie KOS-Zawał jest realizowany w około 50 ośrodkach w 12 województwach w Polsce. Łącznie objętych nim jest nieco mniej, niż 20 proc. osób po zawale serca.

Krzysztof Konopka, Anna Gumułka 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU