KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Gliwice: tu również wykonują zabiegi ablacji ratujące chorych z arytmią serca

Autor: MAK/RYNEK ZDROWIA

Gliwice: tu również wykonują zabiegi ablacji ratujące chorych z arytmią serca
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach dołączył do grona placówek wykonujących ablację - małoinwazyjny zabieg kardiologiczny, którego celem jest zniszczenie lub odizolowanie niewielkiego obszaru tkanki serca odpowiedzialnego za powstawanie arytmii - informuje gliwicka placówka.

Dodano: 22 stycznia 2021, 17:22 Aktualizacja: 22 stycznia 2021, 17:25

Ablacja daje szansę na pełne wyleczenie w przypadku pacjentów zmagających się z migotaniem przedsionków, a także innymi nadkomorowymi i komorowymi arytmiami. Tacy chorzy odczuwają np. duszności, kołatanie serca, przewlekłe zmęczenie, może też dochodzić do zasłabnięć i omdleń towarzyszących napadom arytmii.

- Szacuje się, że w Polsce problem związany z zaburzeniami rytmu serca może dotyczyć nawet co dziesiątej osoby po 65. roku życia. Tacy pacjenci nie powinni długo czekać na zabieg finansowany przez NFZ, gdyż migotanie przedsionków może mieć charakter postępujący i stanowić zagrożenie - tłumaczy dr n. med. Tadeusz Zębik, ordynator kardiologii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Dlatego na listę zabiegów kardiologicznych wykonywanych w gliwickiej placówce wpisana została właśnie ablacja. - To krok milowy i na pewno bardzo ważne udogodnienie dla chorych - dodaje specjalista.

- Stosujemy znieczulenie miejscowe, jesteśmy w kontakcie z chorym, tłumaczymy pacjentowi, co w danym momencie robimy, pytamy, czy coś odczuwa, podajemy środki przeciwbólowe. Pozwala to maksymalnie bezpiecznie wykonać zabieg - zaznacza dr Zębik.

W styczniu i w lutym 2021 roku w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach lekarze planują przeprowadzenie kilkunastu ablacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU