KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Gliwice: są obietnice w sprawie kontraktu na KOS- zawał, ale na razie bez zmian

Autor: DZIENNIK ZACHODNI, RZ/RYNEK ZDROWIA

Gliwice: są obietnice w sprawie kontraktu na KOS- zawał, ale na razie bez zmian
Szpital nadal nie ma finansowania na ten cel Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Pod koniec ub. tygodnia Śląski Urząd Wojewódzki ogłosił, że Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach może pozyskać kontrakt na kompleksową opiekę specjalistyczną nad chorymi z zawałem serca (tzw. KOS-zawał), o ile spełni warunki stawiane przez NFZ. Obecnie nie ich spełnia w zakresie przepisów sanitarnych.

Dodano: 13 lutego 2019, 09:40 Aktualizacja: 13 lutego 2019, 10:04

Informacja Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego pojawiła się dzień po spotkaniu, które odbyło się z inicjatywy wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka. Wzięli w nim udział m.in. zastępca dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ ds. medycznych Piotr Nowak, zastępca prezydenta Gliwic Krystian Tomala, prezes szpitala Renata Bryła oraz śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii prof. Krystian Wita.

W trakcie spotkania Piotr Nowak zapewniał, że Śląski OW NFZ ma zaplanowane środki finansowane na leczenie pacjentów z Gliwic i powiatu w zakresie kardiologii inwazyjnej. Podkreślał także, że Fundusz podpisze ze szpitalem kontrakt, o ile ten spełni wymagania niezbędne do otrzymania finansowania ze środków publicznych.

- Na podstawie informacji, jakimi dysponuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, można powiedzieć, że wśród pacjentów objętych programem KOS-zawał istotnie skrócił się czas oczekiwania na rehabilitację kardiologiczną - podkreślał w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Piotr Jankowski z Instytutu Kardiologii UJ CM, sekretarz PTK, współautor koncepcji koordynowanej opieki nad pacjentami po zawale serca (KOS-zawał).

Czytaj więcej: Prof. Jankowski: na dobrej organizacji programu KOS-zawał wygrywają wszyscy

Zdaniem prof. Jankowskiego najważniejszymi beneficjentami programu KOS-zawał są pacjenci, którzy mają znacznie lepszą opiekę. Dzięki jego realizacji zmniejsza się ryzyko wystąpienia kolejnego zawału serca, a także hospitalizacji z przyczyn kardiologicznych. W efekcie w perspektywie średnioterminowej zmniejszą się koszty dla płatnika.

Na razie jednak w Gliwicach praktycznie wszystko pozostaje bez zmian. Jak mówi Krystian Tomala, zastępca prezydenta Gliwic, w kwestii kontraktu dla gliwickiego szpitala na kardiologię inwazyjną do tej pory nie zapadła w NFZ pozytywna decyzja.

Więcej: dziennikzachodni.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU