Gliwice: NFZ znalazł środki na kardiologię inwazyjną

Pracownia Kardiologii Inwazyjnej w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach otrzyma finansowanie na prowadzenie działalności leczniczej. Przyznanie kontraktu potwierdził tamtejszy OW NFZ.
Dzięki uruchomieniu pracowni, która znalazła miejsce na zmodernizowanym Oddziale Kardiologii, szpital w Gliwicach może świadczyć pełen pakiet usług z zakresu chorób serca.
Do tej pory pacjenci z zawałem serca byli przewożeni do szpitali w Zabrzu, Rybniku, Katowicach czy Kędzierzynie-Koźlu. Dowóz do oddalonych miejscowości sprawiał, że mieszkańcy powiatu gliwickiego specjalistyczną pomoc otrzymywali średnio o 45 minut później niż pozostali mieszkańcy województwa śląskiego. Chorzy byli narażeni na powikłania, często bezpośrednio zagrażające życiu.
Do zeszłego tygodnia nie było jednak wiadomo, czy NFZ zdecyduje się finansować działalność leczniczą gliwickiej kardiologii w rozszerzonym zakresie. Podnosiły się nawet głosy, że uruchamianie tej wysokospecjalistycznej oferty leczniczej za 3,5 mln zł z miejskiej kasy jest bezzasadne, że kardiologia inwazyjna w Gliwicach jest niepotrzebna, a tym samym nie ma szans na finansowanie przez NFZ.
Starania o zabezpieczenie świadczeń medycznych w zakresie kardiologii inwazyjnej przez NFZ zostały jednak wsparte oceną konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie kardiologii, prof. Marka Gierlotki.
Ekspert zaznaczył, że gliwicki szpital jest wieloprofilowy, posiada specjalistyczny sprzęt i wysoko wykwalifikowaną kadrę. Zauważył też, że jest on niezbędnym elementem pełnej oferty kardiologicznej w szpitalu.
Śląski NFZ uznał, że to szef Szpitala Miejskiego nr 4 ma rację w staraniach o przyznanie kontraktu na finansowanie wzbogaconej oferty leczenia chorób serca w gliwickiej placówce. Świadczenia w ramach funduszu weszły w życie od października.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
POLECAMY W PORTALU
-
Cukrzyca. Objawy, normy glukozy we krwi i ważne badania. Nowe wytyczne konsultantów krajowych
-
Nowe leki na cukrzycę. Jeden pozwala schudnąć, inny zmniejsza ryzyko niewydolności serca
-
Bez skierowania do lekarza specjalisty. Te osoby mają przywileje
-
Tych leków na cukrzycę nie będzie w aptekach. Przerwy w dostawach potrwają kilka miesięcy
-
Dziś mija ważny termin w ZUS. Nowy obowiązek dla wszystkich, którzy płacą składki
-
W rejestracji na rehabilitację na NFZ tylko jedna kolejka na raz. Pacjenci: to absurd